Az elektromos hálózatba építhető internettől a kompakt nyomtatókon át a kriptográfiai módszerekig számos újdonságot mutatnak be a cégek - a lézeres adatátvitellel a magyar ipar is jelen lesz az eseményen.
És ne feledjük: az alábbi összeállítás csak előzetest kínál a Hannoverben bemutatásra szánt újdonságokból.
A számítástechnika világában megszokott, hogy minden héten világújdonságokkal, áttörésekkel és "a gőzgép óta a legnagyobb találmány" címkével jelölt fejlesztésekkel rukkolnak elő a cégek. A nagyzolási láz akkor tetőzik, amikor jelentős világvásár közeledik. Ma már szerencsére mindenki megfelelően kezeli az ilyenkor esedékes bejelentéseket, mi több, a forgalmazók is szerényebbek lettek. A február végi, Hannoverben megrendezendő CeBIT kiállítói takarékosan bánnak a jelzőkkel, hiszen falkányi konkurencia figyeli minden szavukat, és köt bele a tisztességtelen verseny bármilyen jelébe. Tükröződik ez a vásár honlapján (www.cebit.de) is, ahol a cégek kizárólag új termékeik leírását közlik, jelentőségükről pedig döntsön a vásárló.
Internetkonnektor, univerzális modem és társai
Az idei, illetve a jövő év számítástechnikai trendjeit azonban mindenképpen tükrözi majd a CeBIT. Vitathatatlan, hogy a legdivatosabb téma a kriptográfia, a rendszervédelem, vagyis a hackerek, leskelődők, számítógépes alvilági figurák kiszűrése. A másik jelentős vonulat az e-business, e-commerce szoftver- és szervertámogatása, a hálózatok építése és működtetése. Mindezek mellett seregnyi egyéni ötlet, különleges fejlesztés bukkan majd fel Hannoverben.
Közéjük tartozik az ONEliNE elnevezésű kis doboz, amely amerikai gyártója szerint néhány éven belül a telefonos és kábeltévés internet alternatívája lehet. Ahogyan az előzetes tájékoztatásban jelzik, az elektromos hálózatot változtatják adatsztrádává. Az eszközt a villanyórába kell beépíteni, amely azután az áramot vezető kábeleket telefonvezetékként, illetve az "ódivatú" ISDN helyettesítőjeként használja. Ez utóbbinál hússzor gyorsabb az "elektromos" internet, ráadásul olcsóbb is. A hangátvitel, a telefon, a telebank, a távmunka, a biztonsági rendszer csak hab a tortán. Logikus a gondolat, hogy az intelligens lakás, lakóház így gyakorlatilag ingyenes hálózati hozzáféréssel válhat valósággá. A rendszer "visszafelé" is működhet, vagyis online mérheti az áramfogyasztást, és szabályozhatja a takarékos eloszlást is.
Szintén univerzális megoldással jelenik meg a BVRP Software: a PhoneTools olyan kommunikációs szoftver, amely bármely modemmel és a világ bármely telefonhálózatával kompatíbilis. ISDN, PSTN, mobiltelefon-hálózatok - nincs akadály. Leginkább olyan laptopokhoz ajánlják, amelyeknek több hálózathoz kapcsolódni képes kártyájuk van, illetve olyan PC-khez, amelyek modem segítségével országtól függetlenül ismerik fel a telefonhálózatot.
Kombinált szervert mutat be a neves németországi Cycos. Az MRS 3.5 telefonközpontként, fax-, telefon-, e-mail, internet- és SMS-szolgáltatóként is képes működni. A felhasználó egyetlen postafiókot kap, amelyet a világon bárhonnan elérhet vonalas vagy mobiltelefonról, de számítógépről is. A WML Client nevű alkalmazás a viszonylag új WAP-szolgáltatást is támogatja. Képes a hívásvárakoztatásra, -átirányításra, a hívások kiosztására. A cycos.office elnevezésű program pedig a Microsoft Exchange-be ágyazódva egyesített üzenetszolgáltatóként (Unified Messaging Server) működik. A megszokott számítógépes faxoláson és e-mailen kívül hangüzenetet, valamint SMS-t is küldhetünk.
Három egységből áll az a LocalNavigator nevű rendszer, amelyet szintén mobiltelefonnal érdemes igénybe venni. Az intelligens interfész a helyi információszolgáltatások és a mobilok között teremt kapcsolatot. A jövőben, ha belépünk egy múzeumba, repülőtérre, bevásárlóközpontba, pályaudvarra, vidámparkba vagy akár a hannoveri vásár területére, a mobilon keresztül elérhetjük a helyi információkat. Kezünkben a telefonnal vagy a kommunikátorral tájékozódhatunk, üzleteket kereshetünk fel, kijáratokat, standokat, sőt mi is kérdezhetünk, lévén a rendszer interaktív. A HTML-formátum mellett a WML és az XML is szóba jöhet, a helyi hálózat és a rádiótelefon között pedig apró rádiómodulok teremtenek kontaktust. Kell hozzá egy plug-in és a LocalNavigator-platform, s sohasem tévedünk el - mint a sarki közérthez szokott honpolgár a Westendben.
Film és zene
Felvesszük a telefont, és tárcsázunk? A japánok szerint ez korántsem ilyen egyszerű, az általuk bemutatandó Internet Screenphone (amit "telekép"-nek is fordíthatunk) érintőképernyős, hipermodern eszköz. Interneten szörfölni, e-mailezni, digitális hangüzenetet hagyni - ez lesz Bell találmányából néhány éven belül. Ha kell, még a hitelkártyát is felismeri a két telefonvonal üzemeltetésére képes eszköz, arról nem is beszélve, hogy a teljes telefonkönyv adatállományát tárolhatjuk rajta.
A CeBIT természetesen tele lesz DVD-vel, digitális hangrendszerekkel és plazmatévével is. Nem jelentenek különösebb újdonságot ezek a házi szórakoztató eszközök, ám az MGI Pure Diva nevű szoftvere ismét lódít egyet az iparágon. A cég elsőként dobja piacra digitális, interaktív video- és audioprogramját - így lesz egyszerű asztali számítógépünkből házimozi. A szoftver segítségével digitális videofelvevő és DVD-lejátszó válik a komputerből.
Az öreg gépek azonban nem elég gyorsak ehhez: Pentium III és a hozzá való kiegészítők beszerzése után lesznek csak alkalmasak a masinák a digitális filmek lejátszására, felvételére. Szintén az MGI dolgozta ki a Zoom Server nevű eljárást. A weboldalak bármely részletére ráközelíthetünk úgy, hogy a fölösleges képadatokat nem kell letölteni. A gyártó állítása szerint kristálytiszta képet kapunk csupán a böngésző használatával, egy plug-in letöltésével pedig az ablakméret is állítható lesz majd.
Ha már vannak otthon filmjeink, miért ne vághatnánk, feliratozhatnánk őket saját íróasztalunkon? Ugyanezt megtehetjük a szalagra rögzített műsorral is. A Casablanca nevű videoszerkesztő rendszer egyetlen dobozban adja kezünkbe a lehetőséget. Vágóasztalként, effektelőként, feliratozóként és hangkeverőként működik. A Casablanca természetesen digitálisan rögzíti az adatokat, így minőségromlás nélkül lehet vagdosni a filmeket. A jelenetek sorrendje bármikor változtatható, majd ha kész a film, újra szalagra lehet rögzíteni. A rendszer a tévéhez vagy videomonitorhoz csatlakoztatható, és a képernyő menüjével, egérrel kezelhető. Az Avio nevű modell a kezdőknek, az S-VHS-sel, Hi8-cal, Digital8-cal dolgozóknak való, a Kron a profibbaknak. Az Avion természetesen frissíthető, sőt upgrade-elhető.
Az egyik sláger manapság az MP3-as formula. A svájci Micronas a piac 95 százalékának ura dekódereivel és IC-ivel, így nem csoda, ha nekik jutott először eszükbe az MP3-kompatíbilis mobiltelefon és más rendszerek gondolata. Az előbbi lényege, hogy egy kicsiny eszközt a készülékhez kapcsolunk, amely folyamatosan ontja a slágereket. Ha hívás jön, elnémul a zene, és bekapcsol a telefon. A cég azonban kitalálta az MP3-as CD-lejátszót is, amely egy szimpla chip segítségével a hagyományos CD-n kívül MP3-mal kódoltakat is le tud játszani, ráadásul a walkmannek megfelelő lejátszónak 340 megabájtos memóriája van, fele akkora, mint egy gyufásdoboz, így könnyen illeszthető autórádióhoz vagy hordozható lejátszókhoz. Be is építhető, így olyan műsorválasztékot alakíthatunk ki, mint amit a repülőgépeken megszokhattunk. A "házi audioszerver" pedig több gigabájtos lejátszót jelent, amelyre teljes zenei gyűjteményünket feltehetjük, és bármilyen sorrendben visszahallgathatjuk.
Biztosra mennek
Már az autótolvajoknak sem okoz fejtörést a korábban csodaeszközként bevezetett immobiliser. A Callsat nevű angol cég is rájött erre, ezért továbbfejlesztette eddigi szolgáltatásait, a riasztókat, a távirányítású kapcsolást (az immobiliserét, a fűtését, az ajtókét), mi több, azt az olcsónak nem nevezhető GPS-eljárást is, amely műholdas segítséggel követi nyomon a lopott autót. Az elv most is ugyanaz, de a pórul járt tulajdonos is láthatja, követheti, hol jár autója, persze csak akkor, ha van mobiltelefonja. Márpedig ha beszerez egyet, a Callsat közlekedési információkkal, időjárás-jelentéssel és más adatokkal is ellátja.
A biztonság kulcsszó lesz a CeBIT standjain. Szinte lehetetlen felsorolni mindazon cégeket, amelyek védelmi megoldásokat és kriptográfiai eljárásokat kínálnak. Csak néhány érdekesebbet emelünk ki.
Az egyik legnagyobb hálózati biztonsági cég, a Biodata nagy reklámhadjárattal vág neki a kiállításnak. A hirdetések mind a Sphinx nevű új "személyi tűzfalról" szólnak (tűzfalat eddig jobbára csak nagyobb cégek működtettek): ezt a szoftvert az egyéni felhasználó is felrakhatja számítógépére, amely így védve lesz a LAN-ból és a szélesebb körű hálózatokból érkező támadásoktól. A Sphinx minden beérkező adatcsomagot ellenőriz egy NDIS driver használatával. A rendszergazda vagy a felhasználó korlátozhatja az adatátvitel módját is, például csak a http-re. A számítógép futása közben is kiszűri vagy megállítja a csomagokat, ellenáll az operációs rendszert vagy magát a tűzfalat megbénítani szándékozó támadásoknak is. Nem téveszti meg az IP-spoofing sem (azaz amikor a hálózatba lépő úgy tesz, mintha ismert címről küldene levelet), és "elárasztani" sem lehet a rendszert.
A NetRACER kriptográfiai módszerét a BinTec fejlesztette ki. A termék maga egy jól felszerelt ISDN-router, amely a helyi hálózat minden tagja számára egyforma biztonsági szintet teremt. Így nemcsak a digitális információcserét (e-mail, adatok, videokonferencia) védi, hanem a telefont és a faxot is.
A németországi Jülich informatikai intézetében alkották meg a hamisítástól védett mágneses aláírást; ferromágneses és antiferromágneses rétegek összepárosításából születnek meg az aláírások. Ha a mintát mágnesesmező-érzékelővel szkenneljük végig, az megjegyzi a mezők állását, így információhordozóvá lép elő, az antiferromágneses mező miatt azonban lehetetlenné válik a hamisítás. Így tárgyakat, például hitelkártyákat, pénzjegyeket lehet megjelölni, amelyeket csak speciális gépek olvashatnak le.
Irány a compact
Csökkennek a méretek, sokasodnak a funkciók - és könnyen megjósolható, hogy a CeBIT után módosul a számítógépről alkotott jelenlegi képünk. Sokat tesz ezért a cég M-Panel nevű monitorja, amely a kábeltömeget hivatott csökkenteni. Beépített hangszórójával, külső csatlakozóival, áramadapterével jó néhány zsinórt megspórol. Bármikor bővíthető az eszköz, így net-PC-vé is alakítható. Fejlettebb változatához már nem kell képernyőszűrő, sőt ha ujjal hozzáérünk, a lenyomat is elpárolog róla.
A kábelmentesítés a célja a Logitech WingMan fantázianevű négyportos egységének is. Egeret, billentyűzetet, kamerát, szkennert csatlakoztathatunk hozzá, így a gép háta mögött nem veszünk el a kábelerdőben. Két új egeret is piacra dob a cég: a Wheel Mouse a Mac gépekhez készült, a WingMan pedig a játékokhoz. Az előbbi görgővel felszerelt, így nem kell gördülő menükre kattintgatni. Az utóbbi pedig nagy felületen, nagyobb ellenállással, ezért pontosabban vezeti a kezet. Négy új konfigurációval is előálltak: a nagy teljesítményű Gaming, az egyszerű Home, a "designos" Elite mind multimédiával, internettel felszerelt asztali gép.
Az Able Systems hordozható nyomtatókat kínál, amelyeket orvosi célokra, pénzügyi tranzakciókhoz, járművekhez, legújabban pedig mágneses csík nyomtatásához fejlesztettek ki. Cserélhető elemekkel, kis táskával adják, s praktikusságát fokozza, hogy félautomata módon veszi be a papírt; ha kell, az autóban fel is szerelhető.
"Dobozos iroda" - így hirdeti magát az Xcentric cég terméke. A modulokból álló rendszert falra lehet szerelni, van benne router, faxmodem, négy kiterjesztés, csatlakoztatók. Telefonközpontként is működik, akár ISDN-, akár analóg vonalon, de érzékelheti az ajtócsengőt is.
Még a számítógépes házak is fejlődnek. Egy német cég sutba dobta a csavarokkal rögzített műanyag vázat, helyette olyan patentos, egymásba csúsztatható rendszert dolgozott ki, amely bármikor bővíthető vagy átszerelhető.
A TimbaTec CE is kis kompakt adattöltő: Windows CE operációs rendszerrel működik, tömör, vízálló anyagú, érintőképernyős, számbillentyűs, 16 megabájtnyi programot, 32 megabájtnyi adatot tartalmaz, két PC-kártyahellyel építették. A Pretec CompactModem kártyája pedig a legkisebb a maga nemében, a palm-PC-khez és a kéziszámítógépekhez találták ki.
V(á)R a jövő
Már-már sci-fibe illik a T.A.N. vetítéstechnológiai cég bemutatója a HoloBench 3D-s rendszeren. A vetítő - nevéhez méltóan - háromdimenziós képet ad virtuális világokról. A robotika, a folyamatszimuláció, az építészet, a virtuális tervezés elengedhetetlen eszközévé válhat mindez. A példák között szerepel egy séta az aacheni egyetem jövőre felépítendő szárnyában, de megnézhetünk egy robbanómotort belülről, vagy megtekinthetjük, miként áramlik a levegő a hengerekbe. A PHANToM nevű integrált eszköz pedig ellenállást fejt ki, amikor a néző hozzáér a virtuális falhoz, vagy felemel egy nem létező tárgyat.
A tudományos eszköztár része lesz az orvosi gyakorlatban használt képek háromdimenziós kivetítése is. A röntgen- és ultrahangos képek hagyományos képernyőkön nem tartalmaznak mélységet, űrtartalmat. Az autosztereoszkóp eljárással azonban a sztereó hanghatáshoz hasonlóan lehetségessé válik a térérzékelés. A reálisabb képpel könnyebb átlátni a problémát, és felállítani a diagnózist. Nem kérdés, hogy a módszerre előbb-utóbb lecsapnak a játékkészítők és a filmesek is.
A CeBITnek idén is lesznek magyar résztvevői, ezek egyike a LaserBit. Termékük telekommunikációs és hálózati eszközök között tud lézeres kapcsolatot teremteni 20 és 2500 méter közti távon. Gyárakban (ahol nagy a zajszint) vagy városokban (ahol drága a bérelt vonal), esetleg egy folyó két partja között ideális adattovábbítási rendszer. Fej és vevő kell csupán hozzá, és máris indulhat a hibátlan információcsere.