A informatikai piacon érdekelt Montana Zrt. az idén az intelligens keresőprogram, az Infovadász eladásából és a fejlesztésekhez kapcsolódó pályázati pénzekből együttesen mintegy 500 millió forint árbevételre számít, ami a duplája az egy évvel korábbi eladásoknak, illetve megoldásfejlesztéseknek - mondta Vadász Pál, a Montana Zrt. elnök-vezérigazgatója az MTI-nek.
Hozzátette: a cég az idén eddig 120-140 millió forint értékű szoftvereladásról írt alá szerződést, s további két-három nagy, 50-250 millió forint közötti értékű projektről tárgyal.
Vadász Pál elmondta: az intelligens keresést elsősorban ott érdemes alkalmazni, ahol fontos az információk gyors és pontos megjelenítése, így például a távközlési szektorban, az államigazgatásban, a bíróságokon, az energetikában és a közműszektorban.
Az Infovadász a Montana saját fejlesztésű szoftvere: a szoftver az elektronikus dokumentumokban való tartalomkeresést teszi lehetővé mintegy 90 százalékos pontossággal. A tanítható szoftver fejlesztését tavaly a második félévben fejezték be, s az alkalmazást a magyar rendőrség már megvásárolta.
Vadász Pál elmondta: a KPMG szerint a nyugat-európai cégek vezetőinek 78 százaléka érzi úgy, hogy üzleti lehetőségeket szalaszt el szervezeti tudásának kihasználatlansága miatt, s az ebből adódó veszteségük az éves forgalmuk 6 százalékát is elérheti.
Az elnök-vezérigazgató kifejtette: egy olyan cégnél, ahol például 40 alkalmazott foglalkozik információk keresésével, egy 200 millió forintos intelligens keresőprogram telepítés és fejlesztés mintegy 10 hónap alatt megtérül, nem beszélve a találati pontosság nagyságrendekkel való növekedéséről.
A világon többféle hagyományos keresőprogramot is használnak a cégek és szervezetek, ezek azonban mechanikusan rendezik a találatokat, s problémát okoznak számukra a háttérben lévő, nehezen elérhető adatbázisok. A hagyományos keresés másik problémája, hogy nem tartalmi, hanem csak jelentés alapon működik, s csak az adott nyelven ad találatokat.
Ezzel szemben az intelligens keresés az interneten megtalálható információ halmazt szövegelemzés alapján fésüli át, több lehetséges jelentést is megenged "olvasás" közben, majd a művelet végén kiválasztja a legvalószínűbb választ. Ezzel pedig jóval nagyobb találati pontosságot ér el.
A magyar magántulajdonban lévő társaság tavaly 3,8 milliárd forint konszolidált árbevételt ért el, míg adózás előtti nyeresége 100 millió forint volt.