A Microsoft alkut kínál: darabolás helyett korlátozás

MTI Sajtóadatbank, 2000. április 30. 09:58
A The Wall Street Journal szerdai számában olvasható értesülés szerint a Microsoft azt az álláspontját fejtette ki többek közt amerikai törvényhozóknak, hogy "szabályozók útján kimondott halálos ítéletnek" tekintené, ha elrendelnék a vállalat feldarabolását, ám a cég nem zárkózik el "ésszerű korlátozásoktól".
A szoftveróriás ellen hosszú hónapok óta folyik a szövetségi kormány által indított per, amelyben a washingtoni illetékesek piaci erőfölénnyel való visszaélést vetnek a Microsoft szemére. A per leggyakrabban hangoztatott közvetlen kiváltó oka az volt, hogy a Microsoft, amikor piacra dobta Windows 98-as kezelői rendszerét, azzal összekapcsolva saját internetes keresőprogramját is eladta a vevőnek, s így méltánytalanul hátrányos helyzetbe hozott más keresőprogramokat, így a Netscape-et. Erre annak nyomán nyílt módja a Microsoftnak, hogy a személyi számítógépek túlnyomó többsége az ő valamelyik Windows-programjával működik. Az erőfölénnyel való visszaélés tényét bírói végzés már megállapította. Ami hátravan, az a konzekvenciák levonása, és ebben az összefüggésben merült fel, hogy nagyon sokan szeretnék feldarabolva látni Bill Gates birodalmát.

A cég eddig tagadta a monopolhelyzet fennállását és azt, hogy indokolt lehetne vele szemben a trösztellenes korlátozások bármilyen alkalmazása. Most - derült ki a The Wall Street Journal írásából - a Microsoft némileg finomítja saját hanghordozását. A Microsoft - a sajtóértesülés szerint elektronikus levél formájában szétküldött állásfoglalásában - továbbra is úgy véli, hogy a több részre osztás halálos ítélettel érne fel, szélsőséges és indokolatlan lenne. Nem zárkózik azonban el attól a vállalat, hogy alku jöjjön létre valamilyen piaci magatartás-korlátozásról. A peren kívüli megegyezés érdekében folyó bizalmas megbeszélések mindeddig nem hoztak áttörést, és ha a következő napokban sem lesz ennek jele, akkor február 22-én mind a felperes szövetségi kormánynak, mind az alperes Microsoftnak összegeznie kell végső álláspontját a bíróság előtt.

Az ügy konfrontációs kezelése azért is nagyon kedvezőtlen lenne Bill Gates számára, mert a Microsoft most csütörtökön kezdi árusítani új, Windows 2000 nevű számítógépes kezelői rendszerét. Az amerikai lapok beszámolói szerint a kezdeti időben aligha lesz átütő piaci siker az egymilliárd dolláros fejlesztési költséggel előállított szoftver. A Windows 2000 nem az egyéni használók által működtetett Windows 95-ös és 98-as programok helyére lép, hanem a Windows NT hálózati kezelői programot kívánja felváltani. Az 2000-es eredeti elképzelések szerint az egyénileg használt PC-k és a hálózatok kiszolgálását egyaránt ellátta volna, egyetlen korszerűsített szoftverbe foglalva a Windows 98 és a Windows NT képességeit, de aztán erről a túl ambiciózus fejlesztési célról letettek. A Microsoft részvényárfolyama a múlt pénteken csaknem 6 százalékkal esett, miután egy átfogó független jelentés megállapította: számos vállalat jelenleg használt számítógépparkja összeilleszthetetlen a Windows 2000-rel. A vállalati hálózati rendszerek tekintetében a Microsoft korántsem tudott rátelepedni olyan mértékben szinte az egész piacra, mint az egyénileg használt PC-programok esetében. Az utóbbi tekintetben a Microsoft-termékcsalád - tehát a Windows 95-ös és 98-as (valamint a még sok helyen használt Windows 3-as sorozat) - mintegy 90 százalékos piaci részesedéssel bír (ez a fentebb említett pereskedés egyik fő gyökere), míg az előbbi tekintetben - tehát a rendszerkezelői programok vonatkozásában - a Windows NT csak 38 százalékot mondhat a magáénak, és az utóbbi időben a Linux nagyon erős, 25 százalékos részesedést kihasító versenytárssá tornászta fel magát.