Digitális átállás: kísérleti DRM sugárzás az MKR-nél

Kovács Attila, 2008. május 30. 17:56

Ma sajtótájékoztatóval egybekötött ünnepségen jelentette be a Magyar Katolikus Rádió (MKR) és az Antenna Hungária (AH), hogy elindítják Magyarország első középhullámú digitális DRM tesztsugárzását. Az MKR fennállásának negyedik évfordulója alkalmából 2008. május 30-án indult a digitális középhullámú (DRM) tesztsugárzás. Kárpáti Rudolf, az AH vezérigazgató-helyettese elmondta, hogy az elkezdett kísérletek során elsősorban a vétel minőségi paramétereinek a változását, az adóteljesítmény és a lefedettség viszonyát, valamint a külső zavarokkal szembeni védettséget kívánják vizsgálni.

Az MKR és az AH 2008 júniusában meghatározott időtartamokban a rádió Lakihegyi adóján, 810 kHz-en nappali és éjszakai tesztsugárzásokat folytat, amelyek célja a DRM műszaki lehetőségeinek gyakorlati vizsgálata, valamint a nappali és az éjszakai ellátott terület felmérése. Ezzel egyidejűleg szubjektív vizsgálatok is zajlanak majd, a DRM módban elérhető hangminőség értékelésére.

A Prím Online kérdéseire kapott válaszok:

 
Magyarországon a digitális rádiózás még gyermekcipőben jár, az országban lévő digitális készülékek számát legfeljebb néhány tucatra becsülik. Folyamatban van azonban a digitális rádiós multiplex-pályázat, amennyiben ez kedvező eredménnyel zárul, akkor a közeljövőben megkezdődhet a digitális rádiós földfelszíni, kereskedelmi szolgáltatás Magyarországon. Az Antenna Hungária, mint a digitális rádiós pályázat egyik résztvevője felkészülten várja a digitális földfelszíni rádiózás bevezetéséről nyár folyamán megszületendő döntést, 1995 óta folytat DAB kísérleti adást, a digitális rádiós kísérleteket a tavalyi év során DAB+ és T-DMB kísérletekkel bővítette. Az Antenna Hungária anyavállalata, a TDF-csoport pedig sikeres DRM kísérleteket folytatott Franciaországban és további európai országokban, melyek tapasztalatai most az itthoni kísérlethez is rendelkezésre állnak.

Az MKR 2004. május 30-án kezdte meg működését a szolnoki adóval a középhullámú 1341 kHz-es frekvencián. Az adóhálózat a budapesti 810 kHz-es, valamint a siófoki 1341 kHz-es frekvenciával bővült 2005 tavaszán, ezáltal a rádió műsora országosan foghatóvá vált. A Katolikus Rádió három stúdióját a legmodernebb digitális adásszerkesztő és lebonyolító berendezésekkel szerelték fel, hogy a jövőbeni műsorszórás igényeinek is eleget tegyenek.

A DRM (Digital Radio Mondiale) a 30 MHz alatti sávok nemzetközileg elfogadott és szabványosított digitális rádiórendszere. A fejlesztés a DRM konzorcium keretein belül 1998-ban kezdődött, az első rendszeres adások 2003-ban indultak. A jelenlegi hosszú-, közép-és rövidhullámú sávokban elérhető hangminőség az FM-rádiók és a CD elterjedése miatt egyre kevésbé felel már meg a hallgatói igényeknek, viszont ezekkel az AM-adókkal gazdaságosabban valósítható meg a nagy területek lefedése, valamint egyszerűbben valósítható meg az interkontinentális sugárzás, mint műholdon keresztül. A DRM ötvözi a digitális technikából fakadó előnyöket a nagy területek egyszerű lefedésével. A konzorcium folytatja fejlesztéseit, és kiterjeszti a rendszert a 120 MHz-es frekvenciáig. A rendszer-kiterjesztési projekt belső elnevezése DRM+. A DRM FM-közeli hangzást és könnyű kezelést biztosít a digitális átvitelnek köszönhetően, mindezt kisebb energiafelhasználás mellett.