Kína nekimegy az Intelnek

Kiss Ádám Zoltán, 2008. szeptember 9. 19:01

Kína bejelentette, hogy elkészült legújabb, Godson-3 chipjével, melynek utódja már az Intel közvetlen konkurenciája lesz, és nem is titkoltan. És olcsó.

A kínai tudományos akadémia felügyeletével elkészült a kínai Godson processzor harmadik változata. Már lassan egy jó évtizede lehet hallani híreket egy készülő kínai processzorváltásról, melynek keretén belül a hatalmas ország megszabadulna az amerikai függőségtől. Ez először egy főként katonai hálózatokra, eszközökre épülő jövőkép formájában jelent meg, majd a lassú enyhüléssel egyre inkább előtérbe került a polgári felhasználás. Miután a pekingi olimpia Tibet megszállása, az internet cenzúrázása és a nyugati szabadságnormáktól eltérő társadalmi berendezkedés ellenére is megrendezésre került, az ország idézőjelesen legalizálta magát a világ szemében, és hatalmas, de mégiscsak távoli tartomány helyett igazi egyenrangú félként lép fel. Ennek része a Godson története is, mely bár még nem Intel x86 kompatibilis, ám máris sok téren túltesz amerikai vetélytársán.

A Godson-3 egy igazi többfunkciós chip, és bár még pontos specifikációkat és teszteredményeket nem ismerünk, arra készült, hogy az élet számos területén bevethető legyen, ahol bármilyen számítási feladat fellép, korántsem csak számítógépekben. A pénztárgépektől a jegyautomatákig mindenhol felhasználható processzor az óriási gyártási volumen miatt fillérekbe kerül majd. Kína teljesen világossá tette, hogy céljuk az amerikai, értelemszerűen Intel-központú függőségtől való megszabadulás, és ez szemszögükből nézve teljesen logikus lépés. Miért is vásárolna drága termékeket egy olyan ország, melynek lakossága az USA népességének többszöröse. Más kérdés viszont, hogy a modernkori amerikai kultúrában a mikrochip igazi ikon, mely teljességgel az amerikai önképhez kötődik, így egy esetleges kínai függetlenedés szinte lelki mellékhatásokkal járna. Ám ennél jóval kézzelfoghatóbb a gazdasági hatás, hiszen a két igazi rivális, a messze piacvezető Intel és a halódó AMD, mindketten amerikai cégek. A trendek azonban aligha megállíthatók igazi fejlesztés nélkül, és a lassan egyeduralkodóvá váló Intelnek van mitől tartania. A Godson következő változata ugyanis nem csak hogy Intel x86 kompatibilis lesz, de ez csak egy mellékképesség lesz a chipben a többi fejlesztés mellett. A kínai fejlesztési ütemet ismerve a nem is olyan távoli jövőben tehát új riválisra akadhat az Intel, az európai vásárlók pedig nagyon olcsó vásárlási alternatívára.