Elkészült az első gyémánt mikroszerkezet

Nyerges Tibor Nyerges Tibor, 2000. február 27. 18:06
Az amerikai energiaügyi minisztérium tudósai amorf gyémántból vésett mikrogépet készítettek, mely a kristályos gyémánt után a világ legkeményebb anyagának számít.
A gyártási módszer napjaink szilicíumchipjeinél alkalmazotthoz hasonlítható. A készülék egy fésű, ami kicsi fogaival előre-hátra mozog, amint az elektromos jel pozitív és negatív között váltogat. A fogak egymástól két ezredmilliméter távolságban vannak. Az új mexikói Sandia laboratórium kutatói elmondták, hogy a gyémánt számos előnyös jellemzővel bír. A kopással szembeni ellenálló képessége ideálissá teszi az igen hosszú élettartammal rendelkező mikrogépekben való felhasználásra. "A szakirodalom becslései szerint a gyémánt 10000-szer hosszabb élettartamú, mint a poliszilikon" - mondta Tom Friedmann nanotechnológus.

Tehát a gyémánt kevésbé érzékeny a mikrogépeket használhatatlanná tévő súrlódásra. A szilícium alkalmatlan a vízhez való kötődése miatt is, ami ragasztóként hat számára. Szintén előnyt jelent a gyémánt biológiai semlegessége; egy gépet a szervezetbe gyógyszerként beadva nem vált ki semmilyen allergén reakciót. A gyémántoknak két fajtája van, az amorf és a kristályos. A Sandia kutatói amorf gyémántokat használtak, mivel a kristályos gyémánt csak magasabb hőmérsékleten szintetizálható, és felületi egyenetlenségei a gyártási célokra alkalmatlanná teszik. Az amorf gyémántnál is nehézségek adódtak, mivel a belső feszültségei miatt lehetetlen volt egyben tartani, de a Friedmann és Sullivan által kifejlesztett eljárás megszüntette a problémát.

A szilícium mikro-elektromechanikai rendszereket (MicroElectroMechanical Systems, MEM) már most számos helyen alkalmazzák az autók légzsákjaitól kezdve az optikai mikrotükrökön át, s a jövőben a műholdaknál is megjelennek. Remények szerint a gyémánt MEM nehezebben kifáradó, rugalmasabb alternatíva lehet, és a jövőben teljesen helyettesítheti a szilícium mikrogépeket.

BBC