Szabvány a szabadsághoz

, 2000. február 29. 22:10
Megszületett a SyncML Initiative, az első igazi nemzetközi adatszinkronizációs standard. A kezdeményezés résztvevői az iparág vezető vállalatai: az IBM, a Lotus, a Motorola, a Nokia, a Palm Inc., a Psion és a Starfish Software.
A SyncML kezdeményezés célja nyílt szabvány létrehozása a különböző távközlési, illetve számítástechnikai eszközök, hálózatok és platformok között a távoli adatok és a személyes információk összehangolására. Maga a SyncML XML alapú (Extensible Markup Language, a html egyik utóda) adatszinkronizációs protokoll, amely arra hivatott, hogy optimális viszonyokat teremtsen a mobilkomputerezéshez azzal, hogy lehetővé teszi a kifinomult adategyeztetést, legyen szó akár e-mailekről, naptári adatokról, vezetői információkról, vállalati adatbázisok tartalmáról, a weblapokról, illetve a jövőben megszülető esetleges más adatformákról. A SyncML kezdeményezéshez bármely, a szabvány kidolgozásában részt venni kívánó iparági szereplő csatlakozhat.

Ahogy a világban a mobilkészülékeikkel valóban mozgásban lévő, számítógépet használó szakemberek száma növekszik, úgy egyre nő az igény az információhoz, a különböző programokhoz és adatátviteli rendszerekhez való bármikori, azonnali hozzáférés iránt. Az általános várakozások szerint 2003 végére több mobilkészülék kapcsolódik majd az internethez, mint személyi számítógép. A SyncML specifikáció lehetővé teszi interoperábilis vezetékes és vezeték nélküli adatszinkronizálási termékek létrehozását, melyek a vállalati szerverek, webszerverek, számítógépek, laptopok, PDA-k, palmtop számítógépek, elektronikus zsebnoteszek, mobiltelefonok és ezek kombinációi közötti adatszinkronizálást végzik, függetlenül attól, hogy ezeknek ki a gyártója, illetve milyen platformot használnak.

Az adatszinkronizáció jelenleg különböző protokollok alapján zajlik, melyek mindegyike csak bizonyos adattípusok, készülékek, illetve rendszerek között tud közvetíteni. A SyncML kezdeményezés ezzel szemben nyílt ipari specifikációt kíván megteremteni, amely teret nyit a rendszerek és készülékek közötti univerzális interoperabilitáshoz. A személyes és üzleti információk, az e-mailektől és elektromos noteszoktól a tennivalók listájáig, a vezetői információkig és más fontos adatokig mind-mind azonnali frissítéssel hozzáférhetők lesznek, függetlenül attól, hogy az eredeti információt hol tárolják. ĺgy a felhasználók eddig soha nem ismert szabadsággal választhatják meg, hogy út közben milyen eszköz használatával és mikor kívánnak hozzáférni az információhoz.