A november 20-án, csütörtökön indított Europeana európai digitális könyvtár gyakorlatilag órákkal a start után összeomlott, mivel a vártnál jóval nagyobb érdeklődést nem győzték kezelni a szerverek.
Az európai kulturális örökség online hozzáférhetővé tételét célzó kezdeményezés mögött állók maximum óránként 5 millió látogatóra számítottak, ám ennek végül mintegy a háromszorosával kellett volna megbirkózniuk. Így aztán ideiglenesen felfüggesztették a portál működését, amelyet előzetes számítások szerint megnövelt szerverkapacitással valamikor december közepén fognak tudni újraindítani. Martin Selmayr, az Európai Bizottságnak a kezdeményezésért felelős szóvivője a sajtónak elmondta, hogy az Europeana egyértelműen saját sikerének az áldozata. Ironikus, hogy korábban több európai kulturális intézmény is csak vonakodva vett részt a digitalizálási előkészítő munkában, mondván, hogy a nagyközönséget úgysem fogják érdekelni rég halott szerzők kéziratai és ezekhez hasonló tartalmak. Az indulás a pesszimista hangokra egyelőre alaposan rácáfolt.
Az Europeana kezdeményezést 2005-ben indította el az EU "kormánya", az Európai Bizottság. Megvalósítása szoros együttműködésben zajlott a nemzeti könyvtárakkal és a tagállamok más kulturális intézményeivel, a munkában és a digitalizált anyagok rendelkezésre bocsátásában komoly részt vállalt az Országos Széchényi Könyvtár is. Az Europeana európai digitális könyvtár az Európai Unió összes hivatalos nyelvén, azaz magyarul is elérhető, illetve elérhető lesz az újranyitás után.