Mikszáth és Marczali

, 1999. augusztus 16. 13:23
Minden bizonnyal az Arcanum Adatbázis Kft. két CD-je mondható az idei év elsô hazai digitális kiadványának. E két korong leírásánál óvatosan kell használni a "multimédiás" kifejezést, ugyanis az Arcanum kiadványaira nem jellemzô a hang-kép-szöveg mindenáron való megjelentetése, a fejlesztôk egyáltalán nem esnek zavarba, ha olyan alapanyagot kell feldolgozniuk, amelyhez nincs videokép vagy hang. Sôt örülnek annak, hogy minél több szabad terület marad a valódi tartalom rögzítésére.
A kiadóról tudjuk, hogy a Folio adatbázis-kezelô szoftveren alapuló fejlesztéseik kivételesen kényelmes, igazán testhezálló keresési lehetôségeket biztosítanak, valamint azt, hogy kiváló érzékkel választják ki a digitális feldolgozás területén fehér foltnak számító témaköröket.

Év elején két új kiadvánnyal gazdagították az Arcanum Digitéka sorozatot. A Mikszáth Kálmán összes művei című korong a múlt század egyik legolvasottabb írójának alkotásait tartalmazza. Mivel a teljes életművet az idôk során több kiadó is megjelentette, az Arcanum egyik legnehezebb feladata éppen az volt, hogy a sokféle forrás közül a legautentikusabbat válassza.

Végül az Akadémia Kiadó 1956-ban elindított, és azóta folyamatosan bôvített összeállítására esett a szerkesztôk választása. A CD-rôl elôhívhatók az író regényei és nagyobb elbeszélései, levelezése, elbeszélései, cikkei és karcolatai, így végül is a manapság elérhetô eddigi legteljesebb Mikszáth-forrásnak mondható, sôt számos máshol nem fellelhetô anyagot is tartalmaz.

Az adatbázis szintén a korábbi kiadványokban már megismert Folio programmal készült, amellyel a teljes Mikszáth-életmű bármely szavára, szótöredékére, kifejezésére rákereshetünk. Mikszáth műveinek új szempontok szerinti feldolgozását nagyban megkönnyíti, hogy a kiválasztott szövegrészeket kinyomtathatjuk, szövegszerkesztônkbe átemelhetjük, használhatunk elektronikus könyvjelzôket, szövegkiemelôket, és saját megjegyzéseket fűzhetünk az adatbázisban található bármely szövegrészhez.

Hasonlóan nagy vállalkozás volt a Nagy képes világtörténet (Marczali Henrik) című korong megjelentetése. A XIX. század utolsó évtizedeiben erôsen fellendült a hazai könyvkiadás; érezhetô volt, hogy a polgárság szívesen fogadná egy nagy terjedelmű, magas színvonalú egyetemes történeti munka kiadását. A vállalkozás méreteire jellemzô, hogy a híres Franklinnak a másik nagy kiadóval, a Révai Testvérekkel kellett együttműködnie a kiadásban. A munkák irányításával Marczali Henriket bízták meg, aki külföldi tájékozottságának, szakirodalom-ismeretének és nem utolsósorban nyelvtudásának köszönhette a felkérést. A hat nyelven beszélô Marczali a 12 kötetes sorozat szerkesztése mellett vállalkozott arra is, hogy maga írja meg az utolsó hat kötetet.

Végül rekordidô alatt (1898 és 1905 között) készült el és jelent meg a teljes sorozat. Az összesen közel 8000 oldalas Nagy képes világtörténet mintegy 2000 szövegközti ábrát és metszetet, valamint közel 500 egész oldalas és 250 többoldalas műmellékletet tartalmaz. A CD-ROM-os feldolgozás e hatalmas anyagban teszi lehetôvé a teljes szövegű visszakeresést és az óriási illusztrációs anyag egyszerű kezelhetôségét.