Az internetes közösség új domainnevekről vitatkozik

Nyerges Tibor Nyerges Tibor, 2000. március 9. 22:32
A már több éve tartó, az új domainnevek kijelöléséről szóló döntés lassú érlelődése után - mint a .web és a .arts - az eredmény e héten érkezhet forráspontjához az Internet Corporation for Assigned Names and Numbers (az internetes nevek és számok kijelölésének testülete, ICANN) kairói tanácskozásán. (IDG)
A megfigyelők szerint az ICANN valószínűleg még az év vége előtt új globális csúcsszintű (global top-level domains, gTLD) domainneveket fogad el. A kérdés, hogy hány új domainnevet fogadnak el, melyiket fogják kiválasztani, milyen gyorsan lehet birtokba venni és a védjegytulajdonosokat milyen védelem illeti meg. Az új gTLD-k jogi és kezelési gondok elé állítják a márkanevüket minden domainen megvédeni akaró vállalatokat. A legtöbb amerikai cég csupán néhány gTLD-t akar elfogadni, és előjogot szeretnének biztosítani a jelenlegi nevek birtokosainak az új gTLD-k hasonló neveinek elfogadásánál. Ezzel szemben a domainregisztrátorok, vállalkozók és a nem amerikai vállalatok gTLD-k százainak azonnali és vállalati előjogok nélküli elfogadására törekszenek. Ez a tábor a nevek eladását időrendi alapon, az "első viszi" elve szerint akarja megoldani, így az új vállalkozások lehetséges nevek sokaságából választhatnának. Mintegy 200 internetes vezető és felhasználó vesz részt a találkozón.

"Bizonyos mértékig a tárgyalás a régi őrök és a fiataltörökök, illetve Észak-Amerika és a világ többi része között zajlik - mondta Bill Washburn, a RealNames vezetője és az ICANN üzleti és kereskedelmi választókerületének résztvevője. - A nagy védjegytulajdonosok és az interneten jelen lévő vállalatok erős nyomást fejtenek ki a gTLD-burjánzás elszabadulása ellen."

A 19 tagú ICANN-vezetőség dolga az internetes közösség véleményének képviselete, ők fognak szavazni az új gTLD-k elfogadásáról. A hét új globális csúcsdomaint - .store, .web, .firm, .nom, .arts, .info és .rec - az internetes közösség ad hoc módon javasolta öt évvel ezelőtt. A javaslatot félretették, amikor a Clinton-adminisztráció átadta az internetdomainek kezelésének jogait a kormányzati szerepkörből később az ICANN-á alakuló nonprofit szervezetnek. "Az új gTLD-k végig az ICANN katalizátorai voltak - nyilatkozta Washburn. - Az ICANN számára ez a döntés a dolgok lényege."

Az ICANN új gTLD-ken dolgozó munkacsoportja 6-10 új gTLD tesztjét javasolta. Viszont még nem döntöttek, hogy az új gTLD általános jelentésű, mint a .web, vagy speciálisabb, mint a .kids legyen. A speciálisabb domainnevek támogatói szerint ez segítené a vásárlókat az őket érdeklő tartalom megtalálásában, és csökkentené a neten dolgozó vállalatok zavarát. De még nem világos, melyik szervezet adományozná ezekben a csoportokban a neveket, például, hogy a pornográfia nem engedélyezett a .kids domain alatt.

"Az új gTLD-ket nem akaró vállalatok sokkal nyugodtabban viseltetnek a .kids-hez hasonló nevekkel szemben - mondta Bret Fausett jogász. - Nem túl sok vállalati érdeklődés van a .web-hez hasonló általános gTLD-k elfogadása iránt, amíg a .com, .org és a .net neveket az első szerzi meg. Csupán a cyber-tulajdonbitorlás problémáját növelnék a tízszeresére."

Az ICANN-vezetőség a kairói találkozón várhatóan az új gTLD-k elfogadása mellett fog szavazni, de a részletek hónapok múlva derülnek csak ki. Megfigyelők szerint korábban az ICANN egy széles körű gTLD-stratégiát akart elfogadni a júliusi japán találkozón.