José Manuel Barroso, az Európai Bizottság (EB) elnöke február közepén átvette a 9 milliomodik ECDL vizsgakártyát. A tagországok oktatási stratégiáiban szükség van a digitális készségek terjesztésébe való folyamatos beruházásnak annak érdekében, hogy nőjön a foglalkoztathatóság aránya, és az európai gazdaság versenyképes lehessen a többi régióval szemben - hangsúlyozta az esemény kapcsán az EB és az ECDL Alapítvány.
A vizsgakártya átvételekor Barroso elnök külön kiemelte az informatikai írástudás nélkülözhetetlenségét minden európai állampolgár számára. Emlékeztetett rá, hogy az Európai Bizottság az ECDL programot a kezdetektől fogva végigkísérte, s véleménye szerint „elképesztő eredmény” a 9 millió regisztrált vizsgázó. (Ebből 344 ezer magyar, amellyel világviszonylatban a 8. helyen állunk – mind a mennyiséget, mind a vizsgázók számának a népességhez viszonyított arányát tekintve. A vizsgarendszer Európán kívül is működik, ott ICDL, azaz International Computer Driving Licence néven.)
Barroso szerint „az informatikai írástudás ma már olyan alapkészségnek számít, mint az írás vagy olvasás; a mai nehéz gazdasági helyzetben munkavállalók sokaságának kell újraképeznie magát: a digitális készségek elsajátítása új lehetőségeket, könnyebb megélhetést jelenthet számukra a munkaerőpiacon is.”
Az EB elnöke felhívta a figyelmet arra, hogy a gazdasági helyzetre való tekintettel a bizottság megalkotta az "európai válságkezelő tervet", amely „okos beruházásokra” ösztönöz a hosszú távú megtérülés érdekében. Arra kéri a tagországokat, hogy invesztáljanak többet a képzésbe és újraképzésbe, hogy megvédjék polgáraikat a legsúlyosabb gazdasági válságtól.
A terv részeként az Európai Bizottság 1 milliárd eurót ajánlott fel hátrányos helyzetű térségek szélessávú internetcsatlakozással való ellátására. Ez a befektetés azonban mindenképpen megfelelő képzési programmal kell hogy társuljon, ellenkező esetben fennáll a veszélye annak, hogy Európában tovább mélyül a digitális szakadék azokban a térségekben, amelyek már eddig is az európai átlag alatt maradtak: 2008-as Eurostat-jelentés szerint 2007-ben a ritkábban lakott településeken élők 49%-a még sosem használta az internetet.
Jim Friars, az ECDL Alapítvány elnöke elmondta: az ECDL igazi sikertörténet, amely nem történhetett volna meg az Európai Bizottság kezdetektől fogva nyújtott támogatása nélkül. Damien O’Sullivan, az ECDL Alapítvány ügyvezető igazgatója hangsúlyozta: bőven akad még tennivaló, hiszen az európaiak 40%-a továbbra sem rendelkezik az alapvető számítógép- és internethasználói ismeretekkel. Az igazgató kiemelten fontosnak tartja, hogy az ECDL Alapítvány a továbbiakban is elkötelezetten dolgozzon az i2010 stratégiában foglalt célokért, hiszen a digitális írástudás az egyik kulcskompetencia ahhoz, hogy Európában valódi tudásalapú információs társadalom alakulhasson ki.
Ezekben a nehéz időkben az informatikai írástudással kapcsolatos képzésekbe fektetethető források csökkentése komoly akadályt jelenthet Magyarország számára is a gazdasági válságból való kilábalásra. Éppen ezért a Neumann János Számítógép-tudományi Társaság (NJSZT), mint az ECDL program hazai felelőse, a kormányzattól a képzési források gyors és jelentős emelését kéri, hiszen a jelenlegi helyzet Magyarország számára lehetőséget kínál arra, hogy a válságból megerősödve, dinamikusabban fejlődve, versenyképességét növelve kerüljön ki. Az NJSZT ezúton sürgeti újra a kormányzati-üzleti-civil összefogást a lisszaboni célok teljesíthetősége érdekében.