Tovább romlott az internetezők közhangulata; a hvg.hu NetHangulat index február végén már csak 11 ponton állt, és ezzel az index történetében újabb negatív rekordot jegyezhettünk fel – derül ki az NRC Piackutató felméréséből. A netpolgárok 94 százaléka szerint rossz irányba mennek hazánkban a dolgok, és mindössze 4 százalékuk látja csekély optimizmussal a jelenlegi helyzetet.
Az NRC Piackutató immár három és fél éve méri az internetes társadalom véleményét közéletünk állapotáról és a közeljövőt illető várakozásairól. 2008 áprilisában, a kormányválság idején negatív rekordot jegyezhettünk fel, az akkori 17-es érték ugyanis minden korábbinál alacsonyabb volt. A kisebbségi kormányzás stabilitása azonban jó hatással volt az internetezők közhangulatára, hiszen május végén az egy hónappal korábbihoz képest 5 egységgel magasabb értéket mértünk, és bár a megszokott nyári optimistább időszakot követően ősszel ismét jelentősen csökkent az index értéke, még a pénzügyi válság kirobbanása sem okozott igazán drámai visszaesést. Januárban azonban fordult a kocka: az ünnepek emelkedett hangulatának elmúlásával, a gazdasági krízis elhúzódásával egyetlen hónap alatt 6 pontot zuhant az index értéke. És a tendencia februárban is folytatódott: az aggasztó gazdasági hírek mellett bizonyára a társadalomban, a közbiztonságban tapasztalt negatív történések (a Cozma-gyilkosság, romák elleni támadások) is közrejátszottak abban, hogy februárban újabb 3 ponttal lett alacsonyabb, és már csak 11 ponton állt a NetHangulat index. Bár a 100-as skálán mért index története során végig az internetezők pesszimista hangulatát tükrözte, ne felejtsük el, hogy a 2006-os parlamenti választások környékén még az 50 pontot ostromolta – innen „sikerült” két és fél év alatt a jelenlegi helyzetbe zuhannia. A következő hónap kérdése az, vajon folytatódik-e a mélyrepülés, és eléri-e az index értéke az egyszámjegyű tartományt?
A közhangulat romlása magával rántotta az intézményekbe vetett bizalmat is
Ahogy azt már több alkalommal megfigyelhettük, a közhangulat jelentős romlásával párhuzamosan a vizsgált intézményekbe vetett bizalom is számottevően csökkent. Gyakorlatilag az összes intézmény presztízse több tizedponttal alacsonyabb lett az elmúlt egy hónapban (decemberhez képest pedig még jelentősebb visszaesést regisztrálhattunk), de a közük lévő sorrend nem változott: továbbra is az Alkotmánybíróság és a nemzetközi szervezetek állnak a lista élén, és a kormány, a parlament, valamint a politikai pártok a sereghajtók.