Nyolcadik generációs LCD üzemet nyit az LG

Kiss Ádám Zoltán, 2009. március 10. 11:57

A dél-koreai gyártó megjelenítőrészlege az eddigieknél modernebb, energiatakarékosabb technológiát felvonultató, nagyobb átmérőjű LCD-ket előállító üzemet nyit meg, miközben a konkurencia sem alszik.

Az LG Display hétfőn megkezdte a termelést új, 1,6 milliárd dolláros költséggel épült üzemében. Az LCD-gyártósor fő termelési területe a televíziógyártás lesz, ám már az úgynevezett nyolcadik generációs technológiával. Ez egyszerre olcsóbb gyártást és takarékosabb panelek előállítását teszi lehetővé, ami napjainkban már komoly értékesítési szemponttá lépett elő, olyannyira, hogy az EU tervei szerint a hűtőgépekhez és mosógépekhez hasonlóan külön energiakategóriákba sorolnák a készülékeket. Az új gyártósor másik előnye, hogy igen nagy, 2,2 méterszer 2,5 méteres gyártópanelekből vágják ki a kijelzőket, ami a méret növelését is lehetővé teszi az olcsóbb gyártás mellett. Ez a gyártólapméret az LG Display szerint leginkább a 32, 47, 55 inches átmérőjű, vagyis akár közel másfél méteres kijelzők előállításához illik a legjobban, ilyenkor a legkisebb a veszteség, tehát legjobb a gyártás hatásfoka. Az új gyár azért is fontos lépés, mert a kezdetben havi 20 ezer gyártólappal számoló, később ezt 83 ezerre feltornászó üzem a világ második legnagyobb LCD kijelzőgyártójának zászlóshajója lesz.

Közben a piac is változik, az eddig viszonylag kis felvevőpiacnak szánt Kínában külön csomagot dolgoztak ki a vidéki lakosság elektronikai-cikk fogyasztásának növelésére, így itt jelentősebb értékesítések várhatók. Az LG szerint az idei várható 134 millió eladott LCD televízióról 2011-re 181 millióra nő az évi fogyasztás, igaz, közben csökkenő árakkal számolnak, tehát a profit nem fog arányosan nőni. Mindeközben a konkurencia is résen van, a Samsung és a Sony által létrehozott S-LCD közösvállalat április és június között folyamatosan üzemeli be saját, 1,8 milliárd dolláros költséggel épülő hasonló üzemét a szintén dél-koreai Tangjeongban.