Egy gazdasági társaság ügyvezetője tett feljelentést ismeretlen tettes ellen, aki a cég által fejlesztett interaktív szerkesztő rendszer program védelmét ellátó hardverkulcsot egy szoftver segítségével semlegesítette. A szoftver felhasználásával az elkövetők az internetről ingyenesen letölthető programot hardverkulcs nélkül tudták működtetni, így nem kellett megvásárolniuk azt a jogtulajdonostól - közölte honlapján a rendőrség.
Az érintett cég egy előzetes vizsgálat során megállapította, hogy a program egy létező, eredeti hardverkulcs működési adatait másolta le, és szimulálta annak működését. Az első illegális hardverkulcs-emulálás egy magyarországi egyetem által vásárolt eredeti hardverkulcs felhasználásával történt. A feljelentő cégnek az illegálisan használt programok és az új programvédelmi rendszer kidolgozása miatt bejelentett kára 7 millió forint.
A nyomozás során idáig beazonosított 8 jogi és 26 magánszemély közül többen földméréssel vagy ehhez kapcsolódó tevékenységgel foglalkoztak.
Az érintett cégek, illetve magánszemélyek lakcímének és tartózkodási helyének beazonosítását követően a Csúcstechnológiai Bűnözés Elleni Osztály az NNI más egységei közreműködésével országos akciót hajtott végre, amely során egy időben házkutatásokat tartott, és számítógépeket, laptopokat, merevlemezeket és egyéb számítógépes adathordozókat foglalt le. A lefoglalt eszközökön minden esetben megtalálható volt a program jogellenes használatát biztosító – a hardverkulcsot emuláláló – szoftver.
Nemzeti Nyomozó Iroda Csúcstechnológiai Bűnözés Elleni Osztálya eljárást folytat Z. A. szegedi lakos és társai ellen szerzői vagy szerzői joghoz kapcsolódó jogok védelmét biztosító műszaki intézkedés kijátszása vétség elkövetésének megalapozott gyanúja miatt.