A Félvezetőipari Szövetség (SIA) legfrissebb statisztikája arról a megdöbbentő tényről tudósít, hogy idén februárban 30 százalékkal kevesebb csipet adtak el világszerte, mint egy évvel korábban.
Az SIA nem a mennyiséget, hanem a forgalmi értéket vette alapul: ennek alapján az idei év második hónapjában 14,2 milliárd dollár értékben adtak el csipeket világszerte, szemben a 2008. februári 20,3 millió dollárral. Ez pontosan 30,4 százalékos visszaesésnek felel meg, de az idén januári forgalomhoz képest is jelentős, 7,6 százalékos a csökkenés. Ebben persze benne van az is, hogy a túlkínálat és a keresletcsökkenés miatt a gyártók folyamatosan kénytelenek árat csökkenteni, de azért a mennyiségi eladások is alacsonyabbak, mint azelőtt.
A legnagyobb mértékű, 36,1 százalékos visszaesést Európában tapasztalták, míg a Távol-Keleten 30,5; Japánban 29,8; az amerikai kontinensen pedig 24,9 százalékkal kevesebb félvezetőterméket értékesítettek februárban, mint egy éve. George Scalise, az SIA elnöke mindezek ellenére némileg bizakodóan nyilatkozott: szerinte ugyan elhamarkodott volna azt állítani, hogy megállt a visszaesés, viszont a csökkenés üteme mérséklődni látszik. Pozitív jelnek nevezte, hogy a túlkínálat visszafogására összefogással csökkentették a termelést, elsősorban a RAM ágazatban, emellett pedig javul a termelési költséghatékonyság is, ami csökkenti a gyártók veszteségét.