Új szolgáltatásokkal bővült a készenléti szervezeteket támogató Egységes Digitális Rádió-távközlő rendszer (EDR), a gépjárműbe szerelhető, mobil fedélzeti eszközzel úgy dolgozhatnak a helyszínen intézkedők, mintha a saját irodájukban lennének, a teljes rendszert jelenleg 11 szervezet 37 ezer munkatársa használja.
Kozma Béla, a rendszert működtető Pro-M Professzionális Mobilrádió Zrt. (Pro-M Zrt.) vezérigazgatója a Professzionális Mobiltávközlési Nap 2009. alkalmából tartott sajtótájékoztatón csütörtökön Budapesten elmondta, hogy a készenléti szervezetek 2008 decemberében álltak véglegesen át az EDR használatára, amellyel lehetőség nyílt a teljes együttműködésre.
Hozzátette, a Pro-M folyamatosan fejleszti a rendszert, a sorban most a járműkövető rendszer mobil fedélzeti egysége a legújabb. Az új eszköz segítségével egy baleset helyszínén például, a bevetésirányító képes a mentők, tűzoltók, rendőrök és a katasztrófa-védelemmel foglalkozók munkáját egyszerre koordinálni.
Az új megoldással a szervezetek számára azonnal elérhetőek az országos adatbázisok, amelyek szükségesek a készenléti működéshez. Az eszközzel képessé válik a mentőszolgálat arra, hogy még a sérült kórházba szállítása előtt, létfontosságú információkat közöljön a balesetet szenvedett állapotáról. A rendőrök pedig az igazoltatások során képesek azonnal lekérdezni, továbbítani olyan adatokat, információkat a központi adatbázisból, amelyek fontosak lehetnek az igazoltatott személyről.
Bódi Gábor, a Miniszterelnöki Hivatal szakállamtitkára az elmondta: az EDR ma már nélkülözhetetlen a készenléti szervezetek munkájában. A hálózat - közel maximális kihasználtságával - stabilan működik, megbízható hátteret nyújt a különféle szervezetek kommunikációjának szervezéséhez a veszélyhelyzetek, katasztrófahelyzetek, árvizek, vagy balesetek során.
Kozma Béla elmondta, az EDR alkalmas arra is, hogy nemzetközi együttműködést tegyen lehetővé a veszélyhelyzetekben érintett szervezetek számára.
Az EDR-t a Pro-M Professzionális Mobilrádió Zrt. (Pro-M Zrt.) a Magyar Telekom Csoport tagja működteti.
A gyakorlatilag 100 százalékos rendelkezésre állást nyújtó, zárt rendszer célja, hogy olyan professzionális összeköttetést valósítson meg a különféle készenléti és rendvédelmi szervek között, amely gyorsabbá, hatékonyabbá és biztonságosabbá teszi az egyes feladatok végrehajtását.
Az EDR Magyarországon a TETRA technológiával valósult meg. A TETRA egy professzionális felhasználásra tervezett mobil-távközlő rendszer elnevezésének, a Terrestrial Trunked Radionak (földi trönkölt rádió) a rövidítése. Ez a technológia a csoportkommunikációs szolgáltatások, a mobiltelefónia, az üzenetküldés és a mobil adatszolgáltatások egyedi kombinációja, amely egyetlen rádióegységről elérhető.
A Pro-M Zrt. által megvalósított EDR szolgáltatás felhasználói között van az Országos Rendőr-főkapitányság, a Vám- és Pénzügyőrség Országos Parancsnoksága, a tűzoltóság szervezetei, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság, az Országos Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Főigazgatóság, az Országos Mentőszolgálat, az OMSZ Légimentő Kht., a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága, a honvédség és a nemzetbiztonsági szolgálatok.