A Polygon Informatikai Kft. egy különleges, szoftverminőség-irányítási eljárásokat támogató rendszer kifejlesztésébe kezdett.
A 197 millió forintos költségvetésű, két évig tartó fejlesztés kiemelkedően magas szakmai értékelés alapján 120 millió forintos uniós támogatást kapott. A Budapesti Műszaki Egyetemmel közös projekt a CMMI modell (Capability Maturity Model Integration) informatikai leképezését szolgálja, amelyet eredetileg az amerikai védelmi minisztérium megrendelésére fejlesztett ki a Carnegie Mellon Egyetem, de mára világszerte több száz ipari és kormányzati szereplő alkalmazza.
Amerikában és a nemzetközi együttműködésekben ma már elvárás a CMMI előírások szerinti minőség-biztosítás. Fontos ágazatokban, mint amilyen például a védelmi rendszerek, autóipar, repülőgépgyártás, gyógyszeripar a CMMI megfelelés nélkül nem is lehet beszállítója egy cég ezeknek a gyártóknak – hívta fel a figyelmet a Polygon Informatikai Kft. ügyvezetője. Gál György hozzátette, a CMMI egyfajta amerikai ISO rendszernek tekinthető. A kifejezetten szoftverfejlesztőknek szóló változat esetében nemcsak azt írja elő, hogyan kell felállítani a folyamatok minőségbiztosítását, hanem azt is elvárja, hogy a szoftver minőségi mutatóinak értékeit meghatározzák és vizsgálják. Ennek az aprólékos, minden részletre kiterjedő szabályzatnak a bevezetése rendkívül nehézkes, ugyanakkor ezt ma még nem támogatja semmiféle informatikai megoldás (vagyis szoftverprogram), holott épp a szoftverfejlesztés betartandó eljárásrendjéről van szó. Ennek hiányát felismerve kötött szövetséget a Polygon és a téma hazai szakértőjének számító Budapesti Műszaki Egyetem Irányítástechnika és Informatika Tanszéke a Q-Works névre keresztelt program kifejlesztésére.
A magyar szoftverrendszer a világon mindenhol nagy könnyebbséget jelent majd a vállalatoknak a CMMI bevezetéséhez és a megfelelés folyamatos támogatásához – nyilatkozta a BME tanszéki docense. Sógorné dr. Balla Katalin hozzátette, ez azt is jelenti, hogy jobb minőségű szoftverek készülhetnek majd a jövőben, és az ipari megrendelők is biztosak lehetnek majd abban, hogy a megvásárolt rendszerek minden szempontból kifogástalan eljárások szerint készültek.
A kutatás első fázisa egy magas szintű adaptációs fejlesztés, amely során azt vizsgáljuk meg, hogy a CMMI filozófiájához leginkább illeszkedő vállalati szolgáltatásmenedzsment rendszerben, az IBM Maximoban hogyan lehet lemodellezni az előírásokat – mondta el Gál György. A kutatómunkához a kutatás-fejlesztési tevékenységéért az év IBM üzleti partnerévé választott Polygon biztosítja majd az IBM Maximo környezetet és a gépparkot is. A Maximo testre szabása után készül el a szoftverfejlesztők CMMI modelljét támogató rendszer, a CMMI-DEV. Ezek után kerül majd sor – a tervek szerint – a szoftverbeszerzési (CMMI-ACQ) és szoftverszolgáltatási (CMMI-SVC) változatok kidolgozására is.