A Magyar Telekom Nyrt. 21,5 milliárd forint nettó eredményt ért el az első negyedévben, ami 2,9 százalékkal kisebb az egy évvel korábbi 22,2 milliárd forintnál. Az elemzők az első negyedévre 20,7 milliárd forint nyereséget vártak.
A konszolidált, nem auditált, a nemzetközi számviteli elvek (IFRS) alapján készült eredménykimutatás szerint a társaságnak az első három hónapban 159,4 milliárd forint bevétele volt, 2 százalékkal kisebb mint tavaly ilyenkor.
A cég a bázisénál rosszabb számokat részben a hang alapú bevételek, illetve a kamat- és adófizetés, tőketörlesztés és amortizáció előtti eredmény (EBITDA) csökkenésével magyarázta.
Az első negyedévben az EBITDA 6,3 százalékkal, 64,6 milliárd forintra mérséklődött.
A közlemény szerint Christopher Mattheisen elnök-vezérigazgató elmondta, hogy a gazdasági helyzet romlása ellenére nem változtatnak az idei évre vonatkozó célkitűzéseken. A bevételek csak kismértékben, éves szinten 1 százalékkal csökkennek, míg az EBITDA a bevezetett költségcsökkentési intézkedések hatására 1-2 százalékkal esik vissza. Beruházásra a tavalyival azonos összeget, 107,9 milliárd forintot költenek.
A közzétett adatok szerint a 2005-ben kötött macedón szerződésekkel kapcsolatos vizsgálat az idén az első negyedévében 1,7 milliárd forintban költséggel járt, míg egy évvel korábban 1,5 milliárd forintot költöttek ugyanerre. A szerződésekkel összefüggő költségek tavaly 5,4 milliárd forintot tettek ki. A gyorsjelentés szerint a csoport nem tudja megítélni, hogy a vizsgálatok mikor zárulnak le.
A közlemény szerint a csoport az idei évtől új struktúrában mutatja be magyarországi eredményeit, azaz az ügyfél szerinti szegmentálásra, lakossági-vállalati ügyfelekre helyezi a hangsúlyt a korábbi, az ügyfeleket kiszolgáló technológia, vezetékes-mobil helyett. A macedón és montenegrói tevékenységek bemutatása országok szerinti bontásban történik.
Az első negyedévben a lakossági szolgáltatások üzletág (CBU) bevétele 78,9 milliárd forint volt, 5,4 százalékkal kisebb mint egy évvel korábban. Az üzletág EBITDA-ja 2,1 százalékkal 46,6 milliárd forintra csökkent.
A vállalati szolgáltatások üzletág (BBU) bevétele 4 százalékkal 42,9 milliárd forintra nőtt az első negyedévben, míg az EBITDA-ja 8,2 százalékkal 20,3 milliárd forintra esett vissza.
A központi funkciókat ellátó, például nagykereskedelmi szolgáltatásokat nyújtó, irányítást, támogatást ellátó csoportközpont (HQ) bevétele 11,9 százalékkal 33,127 milliárd forintra a csökkent, EBITDA vesztesége pedig több mint duplájára, 5 milliárd forintra nőtt.
A például külső partnerek részére hálózatépítést, karbantartást végző és a csoport tagjai számára hasonló szolgáltatást nyújtó technológiai részleg (TBU) bevétele 2,7 százalékkal 2,654 milliárd forintra nőtt, EBITDA vesztesége 7,3 százalékkal 11,2 milliárd forintra csökkent.
Macedóniában az I. negyedévi bevételek 12,7 százalékkal 20,8 milliárd forintra nőttek, az EBITDA 11,4 milliárd forint maradt.
Montenegróban a bevétel 4,8 százalékkal 8,2 milliárd forintra nőtt, míg az EBITDA 17,6 százalékkal, 2,812 milliárd forintra emelkedett.
A konszolidált kimutatás szerint a csoport vezetékes bevétele az első negyedévben 5,1 százalékkal 70,8 milliárd forintra csökkent, s visszaestek 0,9 százalékkal, 77,041 milliárd forintra a mobil-bevételek is. A mobil-bevételek enyhe csökkenése a T-Mobile Magyarország alacsonyabb hang alapú, valamint készülékértékesítési bevétele miatt következette be, amit azonban majdnem teljes mértékben ellentételezett a nem hang alapú szolgáltatásainak magasabb bevétele, továbbá külföldi mobil-leányvállalatok magasabb hang alapú bevétele, az árfolyamváltozások kedvező hatásának következményeként.
A T-Mobile Magyarország fajlagos forgalma 2,0 százalékkal, a 2008. első negyedévi 150 percről 2009 azonos időszakára 147 percre csökkent. A T-Mobile Magyarország egy előfizetőre jutó havi átlagos árbevétele 12,6 százalékkal, a tavalyi első háromhavi 4.090 forintról az idénre 3.573 forintra csökkent, elsősorban az erős verseny miatti alacsonyabb átlagos percdíjak, valamint a lecsökkentett végződtetési és roaming díjak következtében. A T-Mobile Magyarországnak a SIM kártyák alapján 44,2 százalékos piaci részesedése volt.
A Magyar Telekom csoport az idén március végén 10.656 alkalmazottat foglalkoztatott, 2,2 százalékkal kevesebbet mint egy évvel korábban.
Az idén az első negyedévben a tárgyi eszközökbe és immateriális javakba történő beruházás (CAPEX) összege elérte a 19,9 milliárd forintot, mai 7,1 milliárd forinttal több a tavalyinál. Az első negyedévben elsősorban a szatellit TV előfizetések növekedésének és az optikai hálózatépítés felgyorsításának következtében nőtt meg a CAPEX , aminek teljes összegéből a lakossági szolgáltatások üzletágra 7,9 milliárd forint, a vállalati szolgáltatások üzletágra 0,7 milliárd forint, a technológia üzletágra pedig 8,7 milliárd forint jutott. A csoport Macedóniában 1,4 milliárd forintot, Montenegróban pedig 0,8 milliárd forintot költött fejlesztésre. Az idén március végén a nettó adósságállomány 217,8 milliárd forint volt, szemben az egy évvel korábbi 238,7 milliárd forinttal.
A Magyar Telekom jegyzett tőkéje 104,275 milliárd forint volt március végén, ugyanannyi, mint egy évvel korábban, míg a saját tőke 8,8 százalékkal, 584,578 milliárd forintra nőtt. A Magyar Telekom részvényeivel a BÉT "A" kategóriájában kereskednek, az értékpapír szerdai záró ára 559 forint volt, míg az elmúlt 12 hónapban 472 és 881 forint között mozgott.