A Tokiói Egyetem villamosmérnökei olyan OLED képernyő-prototípust fejlesztettek ki, ami úgy viselkedik, mintha gumiból lenne, azaz szabadon hajlítgatható anélkül, hogy károsodna.
A találmány lényege nagy vonalakban annyi, hogy a mérnökök egy fluor-gumi keverék alapra vékony rétegben szén-nanocsövecskéket helyeztek föl. Erre kerültek aztán a szerves LED-ek, amelyek a tulajdonképpeni képernyőt alkotják. A prototípus egyelőre fekete-fehér és egy 10 négyzetcentiméteres felületen 256 képpontot tud megjeleníteni, a fejlesztések azonban nyilván nem fognak itt megállni. A csapat állítása szerint a rugalmas OLED-képernyő legalább ezerszer összehajtható meghibásodás nélkül, azaz kifejezetten tartós. A lehetséges felhasználási területek sora szinte végtelen, érdemes például elgondolkodni azon, hogy a jövő elektronikus újságainak sem kell feltétlenül kis képernyős, szövegbogarászós mobileszközöknek lenniük, ehelyett szét- és összehajtható nagyoldalas lapok kiadása is lehetséges.
A Tokiói Egyetem tudósai a gyakorlati alkalmazással kapcsolatban egyelőre nem szolgáltak részletekkel, ám elvileg ezekre sem kell sokáig várni, mivel a találmány bővebb ismertetése még májusban napvilágot lát a brit Nature Materials szaklapban.