Budapest 3D-ben a Google Earthön

forrás Prim Online, 2009. május 21. 16:37

Virtuális városépítésbe kezdett a Fővárosi Önkormányzat és a T-Mobile. A virtuális Budapest projektnek köszönhetően első lépésben a főváros 22 nevezetességének 3D-s, körbejárható, valósághű modellje már felkerült a Google Earthre, és hamarosan újabb 146 épület modellezésével a teljes Andrássy út is bejárható lesz a világhálón.

A Google szolgáltatásai közül az egyik legnépszerűbb a Google Earth, amely műholdas fotók, kereshető információk, számos város utcaszintű fotói, legújabban pedig 3D-s épületmodellek segítségével akár otthonról is bejárhatóvá teszi az egész Földet. A több mint 350 millió felhasználót számláló szolgáltatást egy-egy napon több tízmillióan használják, így jelentősége ma már jóval túlmutat az egyszerű böngészésen.

A Fővárosi Önkormányzat „virtuális Budapest“ kezdeményezésének éppen ezért tűzte ki célul, hogy a több száz millió felhasználó számára elérhetővé tegye a város értékeit, akár egy virtuális túra révén segítse az érdeklődőket és a hazánkba utazókat az előzetes tájékozódásban. A programban elsőként 22 nevezetes épület 3D-s modellje készült el, így többek között az interneten többek között már körbejárható a Halászbástya, az Opera, a Hősök terén a Milleniumi emlékmű.

A T-Mobile támogatásával, a Virtual Hungary közreműködésével néhány hónapon belül az Andrássy út minden épületének 3D-s modellje felkerülhet a Google Earthre. Így a valósághű, aprólékosan kidolgozott épületmodelleknek köszönhetően Budapest egyik meghatározó, patinás főútvonalán a Deák tértől a Hősök teréig teljes egészében „végigsétálhatnak“ majd az érdeklődők. A mobilszolgáltató támogatásával összesen 146 épület 3D-s modellje készülhet el és kerülhet fel az internetre.

„Más cégeket is arra szeretnénk bíztatni, hogy legyenek részesei az egész internetes közösség egésze számára hasznos és érdekes virtuális infrastruktúraépítésnek“ – mondta el Winkler János, a T-Mobile vezetője. "A támogatói kör bővülésével néhány éven belül akár Magyarország városait is keresztül-kasul beutazhatjuk a számítógép képernyője előtt ülve” – tette hozzá a szolgáltató első embere.

(A képeken látható fehér épülettömbök természetesen még csak jelzésértékűek, jelenleg folyik az épületek valós textúrájának kialakítása, és néhány hónapon belül az egész Andrássy út valósághűen megjelenhet az interneten.)