Válságban is húzóágazat a telekommunikáció

MTI Sajtóadatbank, 2009. június 9. 12:12

A telekommunikáció a válság ellenére a gazdaság húzóágazata marad, mivel a piaci szereplők és az állami szféra hatékonyságának javítása nagyon nehezen valósítható meg a modern informatikai és távközlési rendszerek alkalmazása nélkül - mondta Papp István, a Magyar Telekom (MT) vezérigazgató-helyettese hétfőn Budapesten sajtótájékoztatón.

Hozzátette, az új, integrált világban már nem számít, hogy vezetékes vagy mobilhálózaton, helyi vagy távoli alkalmazás fut-e, saját vagy központi szerveren. A lényeg az, hogy egy szélessávú, nagy biztonságú hálózat összekapcsolja a felhasználókat és a rendszereket, s hatékonyabbá teszi a működést.

A vezérigazgató-helyettes idézte az amerikai piackutató és elemző cég, a Gartner infokommunikációs-technológiai piacra vonatkozó elemzését, amely szerint ITC-ipar az elmúlt 10 év legjelentősebb átalakulásán megy keresztül. A felhasználók egyre jobban keresik az alternatív szolgáltatásokat, rugalmasabb informatikai környezetet igényelnek, s azt, hogy a gyorsan és költséghatékonyan tudják változtatni a rendelkezésükre álló kapacitásokat.

A legfontosabb szempontjuk azonban az, hogy csak azért fizessenek, amit használnak - tette hozzá.

Papp István úgy vélte, gyorsulni fog az átalakulás és rohamosan fejlődik a virtuális informatikai piac. A Gartner szerint a vállalatok által szolgáltatásként igénybe vett szoftverhasználat értéke a tavalyi 6,5 milliárd dollárról 2012-re 15 milliárd dollárra nő, s a cégek 24 százaléka már az új szolgáltatási modellt választja. Ezen belül például az üzleti e-mail felhasználók 20 százaléka három év múlva már szolgáltatásként veszi igénybe a levelezést, a mai 1 százalékkal szemben. A felmérés szerint a legnépszerűbb virtuális szolgáltatások közé tartoznak majd a levelezés mellett a csoportmunka alkalmazások, a dokumentummegosztás, a videokonferenciák és a szerverüzemeltetés.

Hasonlóan nyilatkozott Drajkó László, a Microsoft Magyarország ügyvezető igazgatója is, aki szerint a mostani gazdasági viszonyok segítik a szoftver-szolgáltatások, így a virtuális rendszerek elterjedését.

Király István, az MT vállalati szolgáltatások üzletágának (T-Systems) stratégia és marketingigazgatója elmondta, hogy a társaság 500 millió forintos beruházással egy új infokommunikációs szolgáltatás-platformot indít kis- és közepes cégeknek. A beruházás nélkül igénybe vehető ITC alkalmazások bérlésével a kkv-k kiválthatják az eddig önállóan üzemeltetett, költséges rendszereiket, illetve használhatnak eddig számukra nem elérhető szolgáltatásokat.

Az igazgató elmondta, a válság ezeket a cégeket is arra ösztönzi, hogy költségeiket csökkentsék és erőforrásaik hatékonyságát növeljék. Ezért az MT szerint a vállalkozások számára a legracionálisabb döntés egy olyan ITC szolgáltató partner bevonása, amelyik a meglévő rendszerek optimalizálása mellett az alkalmazások kiszervezésével megszabadítja a cégeket a rendszerinformatikai feladatoktól is. A T-Systems szolgáltatásai ASP-n keresztül (Application Service Provider -
alkalmazásszolgáltató) vehető igénybe, s a megrendelő jogtiszta alkalmazásokat, webes csoportmunka megoldást, virtuális szerver szolgáltatást is kaphat. Az ügyfelek a használattal arányosan fizetnek az igénybe vett szolgáltatásokért.

Király István szerint így nemcsak könnyen tervezhetővé tudják tenni a költségeiket, hanem pénzt is megtakarítanak ahhoz képest, mintha maguk működtetnék a rendszereket. A bemutatott példa alapján egy vállat, egy szerveren, négy év alatt mintegy 900 ezer forint kiadást spórolhat meg folyamatos rendelkezésre állás és biztonságos működtetés mellett.

A felmérések szerint egy kkv átlagosan három-négy ilyen gépet üzemeltet.