Hozzávetőleg 600-700 ezer feleslegessé vált, de más cégeknél, intézményeknél még hasznosítható szoftver van ma Magyarországon. Ezek a szoftverlicencek komoly értéket képviselnek és adásvételük legális. Az első leányvállalatát Budapesten most megnyitó német Preo cégcsoport megjelenésével új szolgáltatás született.
A szoftverremarketing során rajtuk keresztül bárki értékesítheti drága, de – pl. technológia- vagy verzióváltás, átszervezés, létszámleépítés miatt – feleslegessé vált szoftverét, illetve beszerezhet kedvező áron friss vagy korábbi verziójú licenceket.
A Preo stratégiai partneri szerződést kötött az ergoTrade-del, Európa egyik vezető IT életciklus-menedzsmenttel foglalkozó vállalatával, amely a hardverek újrahasznosítására kínál költséghatékony és környezetkímélő megoldásokat.
A szoftverremarketing
A használt autók vagy hardverek esetében megszokott modell alapján ezen túl a használaton kívüli szoftver is értékesíthető. Ezt azonban sokan nem tudták, vagy eddig nem merték megtenni. Júniustól a hazai cégeknek is lehetőségük nyílik arra, hogy bevételt hozó módon szabaduljanak meg feleslegessé váló szoftvereiktől. Azok a vállalkozások pedig, amelyek legálisan, de költségtakarékosan kívánják beszerezni programjaikat, a tevékenységét Magyarországra is kiterjesztő német Preo cégcsoport segítségével már ezt is megtehetik. A használt, jogtiszta szoftver kereskedelemre specializálódott társaság Budapesten, Preo Hungary Kft. néven alapította első leányvállalatát.
A szoftver remarketingben érdekeltté váló cégek az alábbi csoportokba sorolhatók
1. technológia vagy verzióváltás előtt állók
2. a korábbi beszerzéseiknél a szükségesnél több licencet vásárolók
3. a gazdasági válság miatt létszámleépítéssel küzdők, ahol a munkahelyek megszűnésével többszáz licenc vált feleslegessé; de a csődbe ment cégek szoftvervagyona is értékesíthető
4. új alkalmazásokat bevezetők
5. informatikai rendszerüket virtualizálók vagy ún. hosztolt szolgáltatást igénybe venni kívánók
6. hardvert leselejtezők vagy lecserélők.
A remarketinggel mindkét oldal jól jár. A szoftver eladója visszakapja a használaton kívüli licencekben lekötött tőkéjét, vagyis ezek eladásával likviditáshoz jut. A szoftver vevőjének a 30-50 százalékos árelőny lehet kecsegtető, mivel egy korábbi verzió akár már féláron beszerezhető. S vannak cégek, amelyek számára az aktuális verziók költségkímélő beszerzése mellett az újonnan már nem kapható verziók megvásárlásának lehetősége jelent vonzerőt.
A Preo cégcsoport gyártófüggetlen, ezért az ügyfél érdekeit szem előtt tartva ad objektív tanácsot a licencek kiválasztásánál, a túlköltések kiküszöbölésénél, és a szoftverállomány optimalizálásánál is. A cég folyamatai az úgynevezett transzparens joglánc elve alapján garantálják az átláthatóságot. Ennek megfelelően az eladó fél bármikor be tudja mutatni a korábban megvásárolt licenc „történetét”, míg az új tulajdonos átlátható és hiteles módon tudja igazolni (előző tulajdonos, licencszám, licencfajták, pontos termékspecifikációk), hogy miként jutott el hozzá a licenc, az eredeti forgalmazótól az előző tulajdonos(ok)on át.
A használt szoftver kereskedelem Európában már 10 éve létezik, jelenleg az egyik legdinamikusabban növekvő szoftveripari ágazat. A Preo anyavállalata tavaly több mint 100 ezer szoftverlicencet forgalmazott – 2009-ben a magyar cég legalább 20 ezer darab beszerzését illetve értékesítését tervezi. A cég által legkeresettebb licencek alapvetően az Adobe, a Citrix, a Microsoft, a Novell és a SAP termékek. Az induló évben a Preo elsődleges célcsoportjába a közepes és a nagy cégek tartoznak; a kisvállalkozások és a magánfelhasználók számára 2010-től tervezi a szolgáltatást elindítani.
Hardver-újraértékesítés
A vállalatok a szoftvereknél gyakrabban, általában 3-4 évente szembesülnek az egyre rövidebb életciklusú hardvereszközök cseréjével. Az elavult eszközöket korábban nehéz volt értékesíteni, mert sokszor önmagában az elszállíttatás is gondot okozott, vagy a már nem működő gépeket magas költségekkel lehetett „bezúzatni”. Ugyanakkor az erre ítélt eszközök gyakran csak könyveléstechnikailag érettek a selejtezésre, többségük egyben vagy komponensekre bontva hasznosítható.
A használt informatikai eszközök újrahasznosításában, valamint a régi hardverekből a lehető legnagyobb tőke-visszaáramlás biztosításában az ugyancsak németországi hátterű és az aktív környezetvédelmet zászlajára tűző ergoTrade számít úttörőnek Magyarországon. A Preo stratégiai partnereként is működő cég megvásárolja a gépeket, illetve magára vállalja azok viszonteladását minden ezzel járó szükséges szolgáltatást is átvállalva (szállítás, auditálás, adatok törlése és eltávolítása, adományozás, dolgozói értékesítés). Így jelentős IT-költség megtakarítást érhet el egy vállalat, ha informatikai gépparkjának cseréi a teljes birtoklási költség (TCO) jegyében zajlanak, s az ergoTrade integrált szolgáltatásait igénybe véve, a feladatot outsourcolja.
„Visszavásárlási szolgáltatásunkat idén januárjától indítottuk el itthon, és bár például több multinacionális cég esetében az anyavállalatnál a használt it-eszközök értékesítése megszokott gyakorlat, a magyarországi leánycégek számára mégis sokszor az újdonság erejével hat ez a megoldás” – mondta Palugyay-Masát Miklós, a cég ügyvezetője, majd hozzátette: a már nem használható vagy javíthatatlan hardver az erre szakosodott hulladékmegsemmisítő, illetve újrahasznosító üzemekbe kerül.