Az új gép számos tulajdonságot vett át a cég csúcsmodellétől, de a jóval kisebb és olcsóbb D-Lux 4 kezelhetőségéből és felhasználóbarát menüjéből és megoldásaiból is kapott.
A Leica bejelentéseit mindig nagy érdeklődés övezi, még akkor is, ha valaki nem rendelkezik a gyártó általában igen jó minőségű, ám borsos áru termékeinek egyikével sem. A legtöbben jó félévvel ezelőtt még a D-Lux5 bejelentését várták, ám a cég ennél jóval izgalmasabb modellt mutatott be, a az X1-est. Az új kategóriát indító gép mind méretre, mind tudásra a népszerű és elérhető D-Lux4 és az új M9-es közé pozícionált modell. És itt nem csupán marketingfogásról van szó. Az X1-es gyakorlatilag a Leica M9 magnézium vázát kapta meg kisebb módosításokkal, és a felső réz kiegészítő elem nélkül. Az érzékelő mérete 23,6 x 15,8 mm-re csökkent a 35 mm-es csúcsmodellhez képest, ám ez még mindig igen nagynak számít az iparági szabványok szerint. A CMOS rendszerű szenzor 12,2 megapixeles felbontással bír, ami az aránylag nagy fizikai kiterjedés mellett ISO100 és ISO 3200-as érték közötti érzékenység használatát teszi lehetővé. A legfőbb különbség az M9-hez képest, hogy itt ugyan minden manuálisan is állítható, ám megvan a D-Lux sorozatból ismert automatizáció is. A nagytestvérrel ellentétben tehát van autófókusz, több üzemmóddal megtámogatva, és a 30-1/2000 másodperc közötti záridő beállításában is számíthatunk a gép segítségére. Van beépített vaku is, emellett a cég saját külső egységei is csatlakoztathatóak és teljes mértékben vezérelhetőek a vakupapucs segítségével.
Az X1 fix foglalatú F2,8-as, kisfilmes értéken 35 mm körüli objektívet kapott, makró módban 30 cm-es fókusztávolsággal. Hiányzik a gépről a korábban megszellőztetett markolat, ezt az M9-hez hasonlóan külön kell felszerelni. A képek komponálását vagy a 2,7 inches, 230 ezer képpontos LCD-n, vagy elektronikus keresőn keresztül végezhetjük, a képek pedig JPEG és DNG formátumban is menthetők SD, vagy SDHC kártyákra, majd akár HMNI kimenet segítségével a modern nagyfelbontású televíziókon, projektorokon is megtekinthetők. Mindet összevetve az X1 hozza a Leica legtöbb exkluzív tulajdonságát, a saját JPEG algoritmustól kezdve a kézi összeszerelésen át a minőségi optikákig. A modellt azoknak szánták, akik komolyan, de nem halálosan komolyan veszik a fényképezést, és egy minőségi, ízig vérig Leica, mégis akár esküvőkön is használható gépet szeretnének. Hogy az X1 az M9 és a D-Lux4 között helyezkedik el, azt ára is tükrözi, a nagytestvér árcímkéjének kevesebb mint harmadáért, de a kistesó áránál magasabb összegért, 2000 dollár körül vehetjük meg 2010 januárjától.