A Globalstar szatellittelefon megmarad?

Zsadányi Pál, 2000. március 29. 23:38
A Magyarországon is helyet kiharcoló Iridium a haláltusáját vívja. Egyik konkurense, az ICO már tavaly befuccsolt. Egy, csak egy legény van (még) talpon az égen: a Globalstar. Megússza?
Kb. három éve még folyamatosan kaptam az EarthLink, majd Globalstar lelkes sajtóközleményeit, amikor még nem szerzett nálunk kizárólagos jogokat az Iridium. Úgy néz ki, rossz lóra tettek hazai pártolói. Most mosakodhatnak pórul járt ügyfeleiknél. Talán jobb volna megpróbálni, hátha csak az Iridium üzletpolitikájával és túl egysíkú üzleti portfóliójával volt a baj. Fel kéne venni a kapcsolatot a Globalstarral. A Globalstar (és elődei) korábban a Csendes-óceán feletti műholdvilág megalapítója és üzemeltetője volt. Ezek tehát geostacionárius pályán mozgó (GEO) műholdak, amelyek 30 km magasan szállva a hétköznapi telefonokkal képtelenek kommunikálni. Néhány éve jött az ötlet az alacsonyabb pályán (LEO) mozgó műholdakból álló rendszerekre, amelyek szolgáltatásait a föld felszínéről közvetlenül el lehet érni. A folyamatos üzemhez sok LEO műholdat kellett telepíteni az űrbe (az Iridium 66-ot, a ICO kevesebbet, a Globalstar mindössze 48-at telepített). A Globalstar háttércége egyébként nem csak az említett csendes-óceáni műholdakat szállította, hanem az égen keringő igen sok műholdnak ő a gyártója. Ezek minőségére jellemző, hogy némelyik már a tervezett élettartamának a dupláját is kitöltötte az űrben, és még mindig funkcionál. A Globalstar tehát nem csak egy lábon álló üzletként úszik a LEO telefoniparban, és jó műszaki háttérrel rendelkezik. A LEO üzlettel a célja első sorban az volt, hogy a csendes-óceáni térségből elmozdulhasson, befurakodva más piaci szegmensekbe.

Ettől függetlenül az ICO, és most az Iridium befuccsolása nem lelkesítette fel a nagy és ormótlan, nem kifejezetten kézikészüléknyi égi telefonok előfizetését fontolgatókat, úgyhogy a Globalstar is küszködik a kevés előfizetőből eredő problémákkal. Már hetek óta húzza a legutóbbi negyedév adatainak a közreadását. A tőzsde ezt nem túlzottan értékeli, így részvényei az erős vásárolandóból a tartandóba kerültek át a brókereknél. Részvényárai az egyéves minimumot közelítik, ami 14 dollár körüli, míg a szárnyalási időszakban, fél éve, elérte az 54 dollárt is.

A mostani tőzsdei negatív reakciót egyébként leginkább a Globalstar árcsökkentésről szóló hírei okozták. Pedig lehet, hogy ez a megoldás. Még mindig jobb kis haszonnal, vagy (ha van mód az átmeneti kompenzációra) akár kis veszteséggel fenntartani egy szolgáltatást, mint lelőni a holdakat az égről, ahogy az Iridium teszi. A Globalstarnak kevesebbet kellett költenie technológiafejlesztésre, és a fellövéseket is olcsóbban megúszta (kevesebb hold és egyebek közt Bajkonurból!). Egyáltalán, jóval nagyobb a mozgástere, mint a pórul járt konkurenseké volt.

A Globalstar mozgolódik az Európai Unió területén, épp most egyezett meg az ETSI-vel duál, földi-égi mobilkészülékek üzemeltetőségéről az eurorégióban. A készülékeket az Ericsson gyártja, és akár azonnal szállítani tudja. A Globalstar nem a világ azonnali lerohanását kísérelte meg, mint az Iridium, egyelőre kevés zónában árulja termékét, de terjeszkedni szeretne. A Iridium letűntével pláne. Szolgáltatásai a hang mellett kiterjednek az SMS-re, faxra, adatátvitelre és a geopozicionálásra is.

Én személy szerint - mint rádióamatőr - soha nem lelkesedtem ezért az elektronikus szennygenerációs módszerért, amivel immár több mint száz fényévnyi távolságra beszennyeztük elektroszmogunkkal a világűrt. Még száz év múlva is a Föld piszkát hallhatják vissza a rádiócsillagászok, "értelmes lényektől" származó elektronikus információk gyanánt. Az Iridium és társai mindenesetre a leghatékonyabban tettek be a rádiócsillagászatnak és a földönkívüli-intelligencia kutatásoknak.