A Gartner piackutató legfrissebb adatai szerint a Microsoft Windows Mobile operációs rendszerű mobiltelefonok piaci részesedése 28 százalékkal alacsonyabb volt az idei harmadik negyedévben, mint egy évvel korábban.
A most közzétett számok alapján a Windows Mobile készülékek a teljes okostelefon-piac 7,9 százalékát birtokolták a szóban forgó időszakban, szemben a 2008 harmadik negyedévi 11 százalékkal. Eközben az Apple iPhone 12,9-ről 17,1 százalékra, a RIM Blackberry pedig 16-ról 20,8 százalékra növelte az általa uralt piacrészt. A Nokia által favorizált, piacvezető Symbian visszaesése folytatódott – a tavalyi 49,7 helyett 44,6 százalék – igaz, az új, nyílt forráskódú szoftver, amitől a finn gyártó oly sokat vár, még nem jelent meg a piacon. Az új jövevény pedig, a nyílt forráskódú és sok szempontból innovatív Google Android platform mostanra 3,8 százalékot hasított ki magának az okostelefonok területén.
Roberta Cozza, a Gartner elemzője a brit ZDNet UK-nek nyilatkozva kifejtette, hogy mostanság kettős folyamat figyelhető meg az okostelefonos szoftverágazatban. Az egyik, amelynek eredménye már most látható, az Apple és a RIM által követett út, ahol egyformán igényesen kimunkált hardver- és szoftverkörnyezetet ötvözve egy zárt rendszert hoznak létre, így a két elem egymást erősítve vezet el a sikerhez. A másik a nyílt forráskódú szoftverplatform kialakítása, amelyre a későbbiekben alkalmazásokat és szolgáltatásokat, vagy éppen hirdetéseket lehet értékesíteni – ezt az utat választotta a Google, és ezt, meg persze készülékeladásai növelését tervezi az új Symbian-nel a Nokia is. A Microsoft ugyanakkor két szék között a pad alá került – saját készülék gyártása és forgalmazása kockázatos lehet, ahogyan azt a Zune médialejátszó esete is mutatja, ráadásul elidegenítené a cég készülékgyártó partnereit. Maradna még a nyílt forráskódú Windows Mobile lehetősége…