Rendkívül szigorú biztonsági intézkedések mellett Hágában, a NATO C3 Agency hollandiai székházában tartott biztonsági tanfolyamot a NetAcademia Oktatóközpont. Az EC-Council Certified Security Analyst (ECSA) tréningen az ügynökség szakemberei vettek részt.
A több mint 50 éves múltra visszatekintő NATO C3 Agency (NATO Konzultáció, Vezetési és Irányítási Ügynökség) a kommunikációs rendszerek legfejlettebb eszközeit biztosítja a szövetség részére. Ennek keretében vezetési-irányítási, híradó, informatikai, felderítési, megfigyelési és hírszerzési rendszerek teljes életciklusához szükséges eszközöket és szolgáltatásokat nyújt az Észak-atlanti Szerződés Szervezete számára.
Az ügynökség munkája során így kiemelt szerepe van a biztonsági kockázatok rendszeres elemzésének, melynek nemzetközileg alkalmazott módszertanát a NetAcademia Oktatóközpont szakemberei mutatták be Hágában, a NATO C3 Agency székházában. Az EC-Council Certified Security Analyst (ECSA) tanfolyamon a NATO C3 Agency szoftverfejlesztői, rendszeroperátorai és hálózatkezelői vettek részt. A képzésen a hallgatók részletes ismereteket szerezhettek arról, hogy milyen módon tervezzék meg, teszteljék és tegyék biztonságossá hálózataikat. A témák között szerepelt például a behatolás-érzékelés és -megelőzés, a naplóelemzés, illetve a sérülékenységvizsgálat.
Az elmúlt 20 évben alaposan megváltozott a fenyegetések jellege a világban, sokkal hangsúlyosabb lett az informatikában vívott háború, jó példa erre a 2007-es észtországi kibertámadás. „Ehhez a változáshoz az eredetileg hidegháborús viszonyokra, a keletről jövő offenzíva ellen felépített NATO-nak is alkalmazkodnia kell. A képzés során így olyan kérdésekre kerestük a választ, hogy miként fejleszthetünk biztonságos szoftvereket, mik a követendő gyakorlatok ebben a témában – ismertette céljait Kuczogi György, a NATO C3 Agency szoftverfejlesztéssel foglalkozó munkatársa. – Csak egy példa: meglehetősen riasztó volt élesben látni, miként tölthető le egy belső adatbázis az eredetileg kizárólag csak hibaüzeneteknek szánt csatornán. A tanfolyamnak nagyon jó volt a fogadtatása, a kollégák egyöntetűen tanulságosnak és hasznosnak ítélték.”
„Rendkívül büszke vagyok arra, hogy magyar oktatócégként mi tarthattunk képzést a biztonságról egy olyan nemzetközi szervezet számára, ahol a biztonság kérdése létfontosságúbb, mint bárhol máshol” – mondta Fóti Marcell, a NetAcademia Oktatóközpont ügyvezetője.
A NATO C3 Agency honlapja
A NetAcademia Oktatóközpont honlapja
Az ECSA tanfolyam leírása