A Symbian Alapítvány bejelentette, hogy a beígért határidő letelte előtt nyílttá tette a Symbian mobiltelefonos operációs rendszer teljes kódállományát, ily módon megnyitva az utat a platform és a kapcsolódó alkalmazások fejlesztéséhez.
A ma is az okostelefonok többségén futó Symbian operációs rendszert annak idején a mobiltelefonos ágazatban érdekelt cégek hozták létre, azonban csupán a szoftvercégben tulajdonrésszel rendelkező vállalatok vehettek részt a fejlesztésben. Két éve aztán a Nokia kivásárolta a többieket és elindította a platform nyílt forráskódúvá alakítását, ami a vállalat közleménye szerint az eddigi legnagyobb léptékű ilyen intézkedés volt a szoftverek történetében. Az erre létrehozott non-profit Symbian Alapítványnak tagja a Nokia mellett az AT&T, az LG, a Motorola, az NTT Docomo, a Samsung, a Sony Ericsson, az STMicroelectronics, a Texas Instruments és a Vodafone. Lee Williams az alapítvány részéről a BBC-nek azt nyilatkozta, hogy a platform átalakítása azt a célt szolgálta, hogy megkönnyítsék a külsős szoftvercégek számára a Symbian alkalmazások fejlesztését, ezáltal felgyorsítva az innovációt. A 108 adatcsomagot tartalmazó forráskód ezentúl szabadon hozzáférhető az Eclipse-en és más nyílt forráskódú licenceken keresztül. A Symbian Alapítvány azért fenntart egy bizonyos mértékű ellenőrzést a platform felett, így például azt is felügyelik, hogy a szoftvert használó mobiltelefonok megfelelnek-e a minimális minőségi követelményeknek.
Williams hangsúlyozta, hogy a nyílt forráskódú Symbian tervei már az Apple iPhone és a Google Android rendszer megjelenése előtt megszülettek, ugyanakkor nyilvánvaló, hogy éppen a fenti konkurencia miatt a Nokia által használt szoftverplatformnak nagy szüksége van a megújulásra. Ezen a területen az alapítvány munkájában résztvevő cégek már végeztek is némi munkát, így többféle kísérleti, elsősorban az érintésvezérlésre épülő kezelőfelületet alkottak a szoftverhez. Az új Symbian^3 operációs rendszer, amelynek a forráskódjait most teljes egészében közzétették, a korábbi Symbian Series 60 szoftver 5-ös verziójára épül és az alapítvány ígérete szerint még az első negyedév során teljes egészében telepíthető és használható állapotba kerül. Arról, hogy mely készülékeken várható a program megjelenése, egyelőre nem történt bejelentés.