Szerdán rejtélyes módon a világháló egyik fő DNS szerverének YouTube, Facebook és Twitter adatforgalmát egy kínai gyökérszerverre irányították át, miáltal a nemzetközi felhasználók egy része is hirtelen a Nagy Tűzfal mögött találta magát.
A három Kínában betiltott weboldal mellett még vagy 20-30, egyelőre meg nem nevezett internetes címre látogatók jó részét vagy alternatív kínai oldalakra irányította az ottani DNS szerver, vagy pedig hibaüzenet jelent meg a képernyőjükön. A Svédországban üzemelő I Root Server-t működtető Netnod/Autonomica részéről tagadják, hogy ők hibáztak volna, és persze a kínai illetékesek is elhárítottak maguktól minden felelősséget az esettel kapcsolatban. Természetesen kézenfekvő az a feltételezés, hogy a kínai akció része annak a diplomáciai háborúnak, amely a tavalyi Google elleni hackertámadások miatt alakult ki Kína és az Egyesült Államok között és legújabban a Google kereső cenzúrázott helyi verziójának megszüntetésével tetőzött.
Bert Hubert, a hollandiai PowerDNS.com részéről ugyanakkor azt nyilatkozta a Cnet-nek, hogy az eset valószínűleg inkább óvatlanság, semmint szándékos lépés volt a kínaiak részéről. Lehetséges ugyanis, hogy egyszerűen nem vették figyelembe, hogy egy ilyen jellegű technikai tartalomszűrő akcióval a külföldi internetezőket is sújthatják. Ennek ellenére rémisztő az az immár reálissá vált lehetőség, hogy Kínából megszabhatják, ki milyen oldalakra látogathat, mondjuk Budapesten vagy éppen Kaliforniában. Ráadásul a világháló eleve nyílt és korlátozásoktól mentes mivolta miatt a szabad világnak nemigen vannak olyan eszközei a kezében, amelyekkel hatékonyan elejét vehetné az ehhez hasonló, és esetleg szándékosan rosszindulatú beavatkozásoknak.
A YouTube-tulajdonos Google részéről csupán annyit mondtak az üggyel kapcsolatban, hogy az nem az ő illetékességük, mivel kifejezetten internetszolgáltatói szintű problémáról van szó. A Facebook és a Twitter képviselői egyelőre nem nyilatkoztak.