Második alkalommal adnak egymásnak randevút az ország 9 műszaki felsőoktatási intézményének csapatai a II. dunaújvárosi Robotino Olimpián, a jövő hét elején. A szervezők a robotprogramozási verseny mellett egy igazán látványos technikai újítást is az érdeklődők elé tárnak – egy hatalmas, medúzára emlékeztető robot fog úszkálni a Robotino Aréna légterében. A tavalyi nagy érdeklődésre való tekintettel az idei robotharc a Facebookon, percről percre is követhető lesz.
A Festo és a Dunaújvárosi Főiskola közös rendezvénye a II. Robotino Olimpia április 19-20-án hozza össze újra az informatika és a robottechnológia iránt aktívan érdeklődő hallgatókat. A Robotino Olimpia lényege, hogy a csapatok, a szervezők által rendelkezésre bocsátott, azonos kvalitású autonóm mobil robotokat úgy programozzák be, hogy azok képesek legyenek az ügyességi és logikai akadálypályákon, valamint egy küzdőtéren is helytállni, a megadott feladatokat sikerrel végrehajtani.
Idén a tavalyinál eggyel több – összesen 9 – felsőoktatási intézmény 15 csapata száll szembe egymással az igazán kecsegtető fődíjért, ami nem más, mint egy kvalifikáció a Festo Logistics Competition (FLC) nemzetközi mobilrobot-programozási versenyére, melyre 2010. június 19-25-e között kerül sor Singapore-ban. A fődíj természetesen tartalmazza a nevezési díjat és a teljes csapat, valamint egy oktató utazási költéségét is.
A nemzetközi hagyományokkal rendelkező verseny célja, hogy játékos vetélkedő keretein belül vonják be a műszaki pályára készülő hallgatókat a kutatás-fejlesztési tevékenységbe. Tekintettel arra, hogy csapatversenyről van szó a bírálati szempontok között kiemelt jelentőséggel bír a csapattagok közötti együttműködés, a jó helyzetfelismerés és a kreativitás.
A 2009-ben, első alkalommal megrendezett Robotino Olimpia sikerére alapozva a szervezők idén rendkívül érdekes kísérőprogramokkal színesítik a kétnapos versengést. Fő attrakcióként Dunaújvárosba viszik a Festo által kifejlesztett Air Jelly robot-medúzát, amely a Robotino Aréna légterében fog úszkálni a rendezvény ideje alatt. Az AirJelly egy új, biológiai alapú, festői mozgású robot. Felépítését tekintve egy héliummal töltött ballon, amelyhez 8 csáp csatlakozik. A lágyan evező csápok a levegőbe emelik a robotot, amelynek mozgása kifejezetten élethűen utánozza a névadó medúzát. A fejlesztés egyedülállóan innovatív, hiszen a természetet utánzó mozgás korábban nem volt ismeretes az ipari automatizálás történetében. Lehetőség lesz egy pneumatikus golyós játék és egy szintén pneumatikus gokart kipróbálására is, de a látogatók akár büntetőket is rúghatnak egy robotkapusnak.
Tekintettel arra, hogy az olimpiának otthont adó dunaújvárosi Campus Aréna befogadóképessége – a résztvevő csapatok számából és a Robotinok küzdőterének méretéből fakadóan – korlátozott, a szervezők arra készülnek, hogy a kétnapos rendezvényt folyamatos online közvetítéssel fogják az otthon maradt érdeklődők számára is elérhetővé tenni. Bánhegyesi Attila, a rendezvény közösségi média koordinátora ígéri, hogy gyorsreagálású csapata a verseny minden fontos mozzanatáról be fog számolni a „II. Robotino Olimpia 2010” nevű Facebook rajongói oldalon, amelyhez már most lehet csatlakozni. Az online közvetítésnek köszönhetően a csapatok távol maradt szurkolói sem maradnak le az izgalmakról, sőt akár üzeneteikkel buzdíthatják is intzéményük robotprogramozó harcosait, illetve egyéb, interaktív akciókkal távoli részesei lehetnek az eseményeknek. A Facebook csoporthoz természetesen bárki csatlakozhat, aki érdeklődik a jövőbe mutató technológiák, az informatika és a műszaki tudományok iránt, hátha a közvetítésben látottak meghozzák a kedvét a jövő évi Robotino Olimpiára való nevezésre.