A Leicától több modell is vártak a pletykákra szakosodott oldalak, de nem ezt, meglepetésképpen a minőségi gépeiről híres cég szakemberei egy 12x-es zoomátfogású kompakttal álltak elő.
A legtöbben a D-Lux4 utódját, egyfajta D-Lux5-öst vártak leginkább a Leicától, ám a cég egy ultrazoommal lépett a piacra. Az elvárások és a valóság között azonban mégis van némi kapcsolat, hiszen ahogy a D-Luxok a Panasonic vázaira épülnek, ugyanúgy a Leica V-Lux 20 is egy Panasonic, a DMC-TZ10 testvére lesz. Érdemes már most eloszlatni a régi vitát, mely a D-Lux4-esnél hágott a tetőpontjára. Ezek szerint nem érdemes Leicát venni, hiszen megegyezik a Panasonic változatával, csak a szoftver kicsit más. Ez annyiban nem igaz, hogy két lényegi különbség van. Az egyik valóban szoftveres, ám annak legfontosabb része, a képtömörítésért, vagyis a JPEG átalakításért felelős algoritmus más a Leica gépeiben. A másik fizikai jellegű, hiszen bár a Panasonic is éppen ugyanolyan számokkal bíró Leica objektívvel bír, a többek között az érzékenység és a színhűség szempontjából olyannyira fontos tükröződésmentes bevonat minőségibb a Leicán. Mindezért a D-Lux4 esetében tetemes felárat kellett fizetni, de létezett a különbség, igaz, egyes fényképezési helyzetekben ez alig látszott a felvételeken, más esetekben viszont jól megfigyelhető volt. Hasonló lehet a helyzet a DMC-TZ10 kontra V-Lux 20 esetében is.
De lássuk az új jövevényt, mely egy 20 25-300 mm-nek megfelelő gyújtótávolságú stabilizált 8 csoportban 10 elemet tartalmazó 12x-es zoomátfogású objektívvel készül (LEICA DC-VARIO-ELMAR 4.1-49.2mm f/3.3-4.9 ASPH), 12,1 megapixel effektív felbontású CCD érzékelőt kapott, és természetesen a nagy dobás a GPS, melynek segítségével földrajzi helyekhez köthetjük képeinket (geocímkézés/geotag) mintegy 73 országban világszerte. A várhatóan 550-600 euro körüli, nem éppen olcsó gép átlag feletti 460 ezer szubpixeles felbontású 3 colos (7,5cm) átmérőjű LCD-t kapott, amin várhatóan nagyon könnyű lesz mind a komponálás, mind a menü, funkciók, képszerkesztés, rendezés kezelése, bár a géphez gyárilag mellékelik az Adobe Photoshop Elements 8-at is. 1280x720 pixeles felbontásban, vagyis a kisebbik HD szabvány szerint vehetünk fel videókat akár 60 képkockás sebességgel, ám csak QuickTime és mJPEG tömörítéssel, szemben a Panasonic DMC-TZ10 AVCHD kodekjével. További lehetőségek a 848x480 pixel 30 fps, 640x480 pixel 30 fps, 320x240 pixel 30 fps. A Leica V-Lux 20 a gyártó tervei szerint már a jövő hónap során megjelenik a boltokban.