Az Informatikai Vállalkozások Szövetségének (IVSZ) többé-kevésbé sikerült ugyan elismertetnie a politikával és a mindenkori kormányzattal az informatikát és az infokommunikációs technológiai ipart (ikt), de még kevés pártfogója van ebből a szférából - mondta Keresztesi János, az IVSZ elnöke csütörtökön Budapesten, a szervezet közgyűlésén.
Az IVSZ a közgyűlésen új elnököt is választott. A pozícióra hárman pályáztak: Dorogi Péter, az e-ware Kft. ügyvezető igazgatója, Laufer Tamás, a RacioNet Zrt. elnöke és Pesti István, a P-Invent Kft. ügyvezetője. A szavazatok alapján végül Laufer Tamás lett az új elnök.
Keresztesi János az iparág helyzetéről elmondta: a válság érintette az informatikát és a telekommunikációt is, de a szektor összárbevétele nem csökkent jobban, mint a bruttó hazai termék (GDP). Elmondta, hogy az iparág a GDP 10 százalékát adja, ám ha ideszámítjuk az elektronikát is, akkor az arány 14 százalék. A szektor 120 ezer embernek ad munkát, akiknek a fele a felhasználói, fele a szállítói oldalon dolgozik.
A közgyűlésén Nyitrai Zsolt, a Fidesz országgyűlési képviselője, illetve a párt informatikai és telekommunikációs munkacsoportjának vezetője elmondta: a kormányzást a párbeszédre építik, s erre törekszenek az IVSZ-szel is.
Az elnök szerint az elmúlt évben az iparág jobban teljesített, mint ahogyan azt előzetesen gondolták, mivel a mintegy 20 százalékos várt visszaesés helyett csak mintegy 5 százalékkal csökkent az ágazat bevétele. Ezen belül azonban nagyon differenciáltan alakult az alágazatok és a cégek helyzete, hiszen van olyan társaság, amelyiknek 50 százalékkal visszaesett a bevétele, míg mások növekedni tudtak. A mobil-értékesítések például 3 százalékkal csökkentek, míg az internetes alágazat 4 százalékkal bővült.
Az idei évről az elnök elmondta: reménnyel tölti el, hogy az első negyedévben a számítógép eladások 10 százalékkal nőttek, ezen belül a hordozható gépek értékesítése 28 százalékkal emelkedett a bázishoz képest. Úgy vélte, az IVSZ az elmúlt időszakban keményen dolgozott, aminek egyik eredménye, hogy kormányzati szempontból is kiemelt ágazattá vált az informatika és a távközlés, de ezt már későn érték el. Hozzátette: reméli, a következő kormány is kiemelt ágazatként kezeli ezeket a területeket.
Nyitrai Zsolt felszólalásában kifejtette: az elmúlt időszakban jó kapcsolatot alakítottak ki a szervezettel, amit az is mutat, hogy nemrégiben egy közös nyilatkozatot is elfogadtak. A leendő kormány partnerséget kínál az IVSZ-nek, s nemcsak konzultációt szeretne folytatni vele, hanem élő munkakapcsolat kialakítására törekszik.
Nyitrai Zsolt elmondta, hogy különösen az e-demokrácia, az e-részvétel és az e-befogadás fejlesztésére törekszenek. Hozzátette, támogatni fogják a tartalomipari fejlesztéseket is, mivel ma nem éri meg ide befektetni, mert nem térül meg beruházás. A távközlés területén a szolgáltatásalapú versenyt, s nem az infrastruktúrálisat segítik majd elő, s állami részvétellel erősítik a széles sávot is.