Ausztrál tudósoknak mindössze hét atom felhasználásával sikerült megalkotniuk a világ legkisebb tranzisztorát, amelytől a méretcsökkenés mellett a mikrochipek jelentős sebességnövelését is várják.
A szilíciumkristályba ágyazott négymilliomod méteres, azaz mindössze 4 mikrométeres kapcsoló az első lépés a kvantumszámítógépek létrehozásához. A parányi alkatrészekkel ráadásul a mostani processzorok számítási teljesítményénél milliószor gyorsabb gépeket lehet alkotni.
Michelle Simmons, a tranzisztort fejlesztő csapat kutatási vezetője szerint az új technológia elsősorban az olyan processzorigényes területeken jelent áttörést, mint a kódfejtés, a pénzügyi tranzakciók, illetve az időjárás-előrejelzés, mert ezeken területeken roppant mennyiségű információt kell feldolgozni.
"Az új technológiával egy klasszikus asztali számítógép is képes lesz arra, hogy magyarázatot adjon az olyan problémákra, amelyek megfejtéséhez a jelenlegi gépekkel az univerzum koránál is hosszabb időre lenne szükség" - magyarázta Simmons.
A Új-dél-wales-i egyetem Kvantum Számítógép-technológiai Központja (CQCT) és az amerikai Wisconsin-Madison Egyetem kutatói egy különleges mikroszkóp segítségével hozták létre azt a parányi tranzisztort, amellyel a chipeket a jelenlegi lapkaméretek századrészére csökkenthetik, ezzel együtt a processzorok teljesítménye viszont exponenciálisan növekedne.
Simmons szerint az új technológia gyakorlati felhasználására várhatóan öt év múlva kerülhet sor. A kutatók most egy olyan kvantumszámítógép fejlesztésébe fogtak, amely a jelenleg használt mikrochipek méretével egyezik meg.