Infravörös fények, avagy: IrDAtlan lehetőségek

Girnt József, 2000. április 12. 13:27
A mobilkommunikáció elterjedésével egyidejűleg megjelent az igény a kábel nélküli, infravörös fénnyel működő digitális adatátvitelre, amely mentesít a kábelrengetegtől, ugyanakkor megbízható kapcsolatot teremt különböző gyártók eszközei között. Az IrDA-csatoló mára már megjelent a számítógépes hálózati csomópontokban, kézi mobileszközökben, asztali PC-kben és laptopokban, nyomtatókban, telefonokban, hűtőgépekben… pardon, ott még nem.
A hálózati kapcsolódást biztosító IrLAN adapterrel csatlakozhatunk egy helyi hálózathoz. Előnye a rádiófrekvenciás eszközökkel szemben, hogy a kis hatótávolság miatt csak bizonyos, erre kialakított pontokon - ellenőrizhető módon - léphetnek be a felhasználók kábel nélküli kapcsolattal a hálózatba. Egyre több olyan digitális kamera kapható, amely beépített IrDA-adaptert tartalmaz a szükséges szoftvertámogatással, lehetőséget biztosítva fotók cseréjére másik kamerával vagy fényképek letöltésére a PC-re, illetve közvetlen fotónyomtatásra. De billentyűzet, botkormány, egér is csatlakozhat ilyen módon a számítógéphez, ilyenkor azonban elsősorban a kábelek helyett alkalmazzák az infravörös kapcsolatot - sokszor csak egyirányú átvitel elérésére.

Az IrDA (Infrared Data Association - Infravörös Adat Szövetség) jelenleg több mint 150 tagot számláló szervezet, melynek célja olcsó pont-pont összeköttetést biztosító, széles sebességtartományban működő infravörös eszközök fejlesztésének koordinálása. 1997 óta több mint 50 millió eszközbe építették be az IrDA átviteli lehetőséget. Az újonnan fejlesztett hordozható eszközök többsége már tartalmaz infravörös fénnyel működő adatátviteli kaput, de az asztali számítógépeknek még ma sem alapfelszerelése az IrDA-port.

Korábban az IrDA 1.0 ajánlása szerint a 9,6-15 kbps sebességtartományra korlátozódott a kommunikáció sebessége (rövidítése SIR), az újabb IrDA 1.1-ajánlás azonban már 4 Mbps maximális sebességet tartalmaz (FIR), és kidolgozás alatt van a 16 Mbps (VFIR) átviteli sebességű eszközök IrDA-specifikációja is. 115,2 kbps adatsebesség mellett egy 1 MB terjedelmű információs egység átvitele 100 s ideig tart. A továbbfejlesztett szabvány 4 Mbps sebességet enged meg, ezzel az 1 MB-nyi adatmennyiség 3 s alatt továbbítható, az eszközök közötti "hatótávolság" pedig átlagosan 1-3 méter.

Az infravörös egység általában egy megközelítőleg 50 centiméteres szalagkábelen keresztül csatlakozik az alaplapra, valamelyik IrDA-s átirányítási lehetőséggel rendelkező soros porthoz (RS232C). Az infravörös adó és vevő egységét legtöbbször egyetlen integrált elemként alakítják ki.

Az IrDA-adatátvitelhez négy feltétel szükséges: támogatás a hardverben, IrDA-adapter (adóvevő), driver- és szoftvertámogatás (vagy az operációs rendszer része, vagy kiegészítésként telepíthető), illetve másik működő IrDA-eszköz jelenléte és arra való rálátás a hatótávolságon belül.

Úgy tűnik, hogy az IrDA-eszközök térnyerése töretlen, azonban a gyors fejlődést a szabványok sokasága némileg gátolja. A PC-k alaplapjainak egy része - főleg az alacsony árkategóriában - nem tökéletesen támogatja az IrDA-ajánlásokat. A közelmúltban az operációs rendszerek szintjén a meghajtóprogramok kidolgozatlansága okozta a legtöbb bizonytalanságot az IrDA-átvitelben. Ezek a kezdeti gondok azonban mára megoldódni látszanak, ezért az infravörös átvitel a felhasználó számára könnyen kezelhető, széles alkalmazási területtel rendelkező és általánosan használt, megbízható kommunikációs formává válhat. Olyannyira, hogy megjelentek az asztali számítógépekbe utólag beépíthető, IrDA-kommunikációt biztosító eszközök is, amelyek megvásárlása, illetve telepítése előtt ajánlatos alaposan tanulmányozni, hogy az alaplap alkalmas-e ilyen jellegű bővítésre.

A Nokia 6xxx és az IrDA-port együttműködése

Ha már installáltunk infraeszközt, akkor a Windows Vezérlőpultjáról az Infravörös pontban a Beállítások fülre kattintunk, majd az Infravörös kommunikáció engedélyezésnél a Tiltás, utána pedig az Alkalmaz parancsot adjuk. Ezt követi a Nokia DataSuite11.2 vagy 2.0 telepítése, amikor a COM2-kapcsolatot be kell állítani, az alaplap BIOS Setup infrared-átirányítását engedélyezni kell. Ezt követően a Start menüben a Futtatást választva a Regedit HKEY_LOCAL_MACHINE, Software, Nokia, DTP2V3 helyen az alábbi beállítást kell elvégeznünk: UserIr 01 UserPort COM2 UserPortIR COM2. (Mindezeket csak gyakorlott felhasználóknak ajánljuk, ugyanis a helytelen registrybeállítások a rendszer összeomlását okozhatják.)

Infraeszköz üzembe helyezése

A Redlink 101 IrDA-port dobozában található belső szalagkábel egysoros, ötpólusú csatlakozóját csatlakoztassuk az alaplapi IrDA-kivezetéshez úgy, hogy a szalagkábel piros oldala az alaplap +5V kivezetésénél legyen, ezt érdemes az alaplap leírásából ellenőrizni. A belső kábel másik végén lévő csatlakozót rögzítsük a PC-ház megfelelő nyílásához. Ehhez csatlakoztassuk a külső egységet, ugyanúgy, mintha egy egér lenne. A PC egyik alaplapi soros portját (általában COM2) állítsuk át IrDA-átvitelre a BIOS-ban. Ha az alaplap további beállításokat igényel: HPSIR, ASK-IR opciók esetén a HPSIR-t, half-duplex, full-duplex esetén full-duplex, Tx Rx Active Level opciók esetén Tx-Hi, Rx-Lo, Timing opció esetén a No beállítást válasszuk.

A Windows 95 (4.00.950B verzió) használata esetén szükség lesz még a Communication Infrared Driver 2.0 installálására, amely a következőképpen történik. A vezérlőpulton az Új hardver hozzáadása kiválasztása után a Ne keresse a Windows az új hardvert jelöljük, majd az Infravörös eszköz után a Szabványos infravörös eszközt vagy a Sajátlemezt és a Redlink 101 infravörös portot választjuk. Kommunikációs portként (COM2) az infravörös kommunikációs port (COM4 vagy COM5) és az infravörös nyomtatóport (LPT3) kiválasztása alapértelmezett portként, majd a befejezésre kattintunk.

A vezérlőpultról az infravörös figyelőt elindítva az azonosítás fülnél a számítógép neve mezőt ki kell tölteni. Az infravörös figyelő a jobb gombbal a tálcáról is letiltható és újraindítható. Ha rendszeresen használunk infravörös eszközt, a figyelőt az Indítópultban helyezzük el.

Röviden és hosszan

IrLAP (Link Access Protocol) - Alapszintű, megbízható pont-pont half-duplex kapcsolatot létesít, amelyben nincs ütközésdetektálás.

LM (Link Management Protocol) - Többszörözi a szolgáltatásokat és alkalmazásokat az IrLAP-kapcsolaton.

IAS (Information Access Service) - Az eszköz számára elérhető szolgáltatások és alkalmazások tára.

TTP (Tiny Transport Protocol) - Csatornánkénti átvitelvezérlés az egyenletes adatátvitelhez.

IrDA Lite - 9,6 kbps átviteli sebességű, redukált kódkészletű protokoll.

IrLAN - Hálózati hozzáférés IrDA-n keresztül.

IrOBEX (Object Exchange Protocol) - egyszerű fájl- és adatobjektum-átvitel. A Palm sorozat gépei a névjegyek infravörös cseréjekor egy vCard típusú fájlt küldenek át az IrOBEX szabvány szerint.

IrCOMM - Soros- és párhuzamosport-emuláció. Ezt használják az IrDA-t támogató mobiltelefonok.

IrTran-P - Digitális kamerák és egyéb képfelvevők, valamint fotónyomtatók protokollja képek átviteléhez. Használják például a Casio digitális fényképezőgépei, a Nokia 9110 és a Sharp WinCE palmtopjai.

IrMC - Mobilkommunikációs eszközök (telefon stb.) protokollja, amely leírja, hogyan vihetők át olyan információk, mint a határidőnapló-bejegyzések, a telefonszámok, a címek és az üzenetek.