Úgy látszik, az esősre és hidegre sikeredett tavaszvég kedvezett egy régebbről ismert fájlfertőző kártevő újjáéledésének. A háttérben pedig megállás nélkül ostromolták májusban is a magyar internetezőket a különböző botnet kártevők és a hamis vírusirtók - derül ki a VirusBuster elemzéséből.
Folyamatosan nyilvántartást vezet az észlelt kártevőkről a VirusBuster, az informatikai biztonság hazai specialistája. A cég szakemberei kiértékelik házon belüli, illetve különböző helyeken működtetett levelezésvédő rendszereik fogását. Az adatokból hónapról hónapra toplistát készítenek, illetve jelentetnek meg a VirusBuster honlapján.
"Érdekes színfoltja volt a májusi zsákmánynak egy régebbi - először tavaly novemberben észlelt - fájfertőző vírus, a Win32.Sality BE újbóli felbukkanása. Elsősorban a botnet trójaiak begyűjtésére tervezett csapdáinkban találtunk rá. Nyilván ráfertőzött a sunyin hálózatba szervezett gépekre, s azok révén terjedt tovább - beszél a legutóbbi hónap észleléseiről Szappanos Gábor, a VirusBuster víruslaboratóriumának vezetője. - Ettől eltekintve a hazai víruspanoráma nem sokat változott. A szokásos, botnetekhez tartozó kártevők (Backdoor.Nepoe.IF, Worm.Rbot.MCG, TrojanSpy.Bredolab.CCA) mellett most is igen sok hamis antivírus programra építő támadással találkoztunk (Trojan.Wigon.AE, Trojan.Kryptik.QGV, Trojan.VBKrypt.ALR, Trojan.Sasfis.JFU). bár az utóbbiak aránya a korábbi hónapokhoz képest kissé csökkent."
Az úgynevezett botnet programok a hackerek által ellenőrzött robothálózatot - (ro)botnetet - toboroznak a megfertőzött PC-kből. A beszervezett gépeket zombiknak mondják, utalva arra, hogy az áldozat mit sem tud arról, hogy PC-je kiberbűnözők eszközévé vált. "Mihamarabb szabaduljunk meg ezektől a rosszindulatú programoktól, hiszen a botnet révén bűncselekménybe is bevonhatják gépünket" - figyelmeztet Szappanos Gábor.
A trójaiak nevüket a görögök legendás, Trója ellen kitalált falováról kapták. Látszólag hasznos, ám valójában nem a felhasználó javára, hanem kárára tervezett programok. A toplistán szereplő fajok fertőzésriadót jelenítenek meg a felhasználó gépén, majd hamis antivírus programot töltenek le, amely nemhogy nem tisztítja meg a gépet, hanem ráadásul még pénzt is kér a semmiért, vagy egyéb kárt okoz. A kártevők e-mail csatolmányként érkeznek. A kéretlen levelek feladói valamilyen hasznos állománynak -- például megrendelés visszaigazolásának - álcázzák őket, ha azonban megnyitjuk a csatolmányt, már meg is fertőződtünk.
A VirusBuster 2010. májusi vírus-toplistája:
Kártevő / Részesedés (%)