Az Intel a gyorsan és aggresszíven tért át a 32 nm-es gyártási eljárásra és Nehalem/Westmere mikroarchitektúrára, ami a vállalatnak lehetővé tette, hogy az új lapkákkal különböző ártatartományokat és teljesítményszinteket célozzon meg. Az Intelhez közel álló források szerint a Sandy Bridge lapkák bevezetése az asztali piacra még ennél is gyorsabb lesz.
Mint ismeretes az Intel a Sandy Bridge architektúrán alapuló mikroprocesszorok kereskedelmi szállítását 2010 negyedik negyedévében kezdi. Az új mikroprocesszorok tömeges szállítása 2011 eljén, az ezeken alapuló első termékek 2011 első negyedévében jelennek meg a piacon. A világ legnagyobb lapkagyártójának tervei szerint a az új mikro-architektúrán alapuló asztali processzorok ezreit szállítják már a negyedik negyedévben, amelyek piaci részaránya az év végén eléri a 3%-ot.
A tervek szerint az Intel már 2011 első negyedévében alapvetően növeli a Sandy Bridge lapkák arányát az asztali processzorok között, amely az időszak végén 12-13% körül (Core i7: kb. 6%, Core i5: kb. 5%, Core i3: kb. 2%) lesz. 2011 második negyedévében a Sandy Bridge alapú processzorok piaci részesedése olyan magas lesz, amilyen szinten a korábbi processzorok hasonló periodusban még nem voltak Az új processzorok először a belépőszintű és a „főfolyam” piacon jelennek meg, ahol ezeket nagy mennyiségben igénylik.
Az első Intel Sandy Bridge lapkák két- és négymagosak lesznek. Magukba foglalják az Intel Turbo Boost, valamint Hyper-Threading technológiát és az x86 magokat hordozó szilíciumdarabkán tartalmaznak egy nagy teljesítményű integrált grafikus processzort. Az új lapkák a „főfolyam” piacszegmensben a jelenleg használt Intel Core i7, Core i5 és Core i3 néven, míg a belépőszintű szegmensben Pentium néven jelennek meg. Több különbözú modell lesz kapható 65W (kétmagos, négymagos) és 95 W (négymagos) TDP-vel. Az új processzorok az LGA1155 tokot és csatlakozót használják, amely kompatibilis a az Intel 6-os sorozatú „Cougar Point” kódnevű lapkakészletekkel. Az új 6-os sorozatú „főfolyam” lapkakészletek támogatják a SATA-600 határfelületet és néhány más újdonságot, de az USB 3.0 kaput valószínűleg nem. Néhány új Intel lapkakészlet nem támogatja a PCI buszt.
A Sandy Bridge kulcsjellemzője az Intel AVX (Advanced Vector Extensions = fejlett vektor kiterjesztés), amely a gyártó szerint növeli a lebegőpontos, a média és a processzor intezív szoftverek teljesítményét. Az Intel AVX a jelenleginél szélesebb – 128 bit helyett 256 bites – vektorokat kezel, aminek eredménye a kétszer nagyobb csúcs lebegőpontos teljesítmény. Az Intel AVX növeli az energiahatékonyságot és a mikroarchitektúra innovációknak köszönhetően a teljesítményt és visszafelé kompatibilisek a ma használt Intel processzorokkal.