Nincs érdemi változás a vírustoplistán

forrás Prim Online, 2010. június 20. 19:46

A Conficker féreg már nyolcadik hónapja őrzi vezető helyét a magyarországi vírustoplistán, mellette az élmezőny első öt tagja változatlanul tartja pozícióját. Mindössze egyetlen újonc trójai tudott felkapaszkodni a 10-es toplistára, az is csak nyolcadik helyig jutott. Ám ha az egyszer csak lekapcsolja a gépünket, sokáig emlegetni fogjuk.

Az ESET minden hónapban összeállítja a Magyarországon terjedő számítógépes vírusok toplistáját, melynek elemzése tanulsággal szolgálhat a felhasználók számára. A magyar lista első helyét 2009. október óta a Conficker féreg tartja, amely az operációs rendszer frissítéseinek hiányát, a gyenge admin jelszavakat és az automatikus futtatás lehetőségét kihasználva terjed.

Mintha megállt volna az idő, az első öt kártevő nem akar moccanni helyéről a toplistán, a megtévesztésre utazó trójai programok pedig megint jelentős többséggel, hatan is képviseltetik magukat az első tízben.

Érdekes szereplők

Az előző hónaphoz képest eggyel előrébb, a negyedik helyre lépett az első ízben 2009 júliusában listára kerülő Win32/Mebroot trójai. A kellemetlen kártevő törölheti a merevlemez partíciós tábláját, és így könnyen adatvesztést okozhat.

Maradt kilencedik helyen a Win32/Packed.Autoit trójai, amely működése során hátsó ajtót nyit a megtámadott gépen, majd több különféle weboldalhoz kísérel meg csatlakozni, és azokról további kártékony kódokat tölt le.

A bevezetőben már emlegetett újonc a nyolcadik helyet elfoglaló Win32/Shutdowner trójai. Fertőzés esetén módosítja a rendszerleíró adatbázisban az automatikus lefutás egy kulcsát, hogy a kártevő minden rendszerindításkor lefuthasson. Rootkit komponensének köszönhetően elrejti az állományokat a fájlkezelő alkalmazások elől, még akkor is, ha nincsenek ellátva rejtett attribútummal. Legfőbb és legszembetűnőbb hatása azonban az, hogy büntetőrutinja lekapcsolja az éppen futó Windows rendszert, és ezzel egyrészt megzavarja a munkát, de akár adatvesztést is okozhat. Aki figyelemmel kíséri a számítógépes kártevők történetét, az talán még emlékszik a hasonlóan zavaró, 2003-ban megjelent Blaster (Lovsan) féregre, amely egy üzenetablakban visszaszámolt, és szintén lekapcsolta a gépünket.

Az ESET több százezer magyarországi felhasználó visszajelzésein alapuló statisztikai rendszere szerint 2010 májusában az alábbi 10 károkozó terjedt a legnagyobb számban. Ezek együttesen az összes fertőzés 27.43%-ért voltak felelősek.

1. Win32/Conficker féreg

Elterjedtsége a májusi fertőzések között: 6.31%

Működés: A Win32/Conficker egy olyan hálózati féreg, amely a Microsoft Windows MS08-067 biztonsági bulletinben tárgyalt hibát kihasználó exploit kóddal terjed. Az RPC (Remote Procedure Call), vagyis a távoli eljáráshívással kapcsolatos sebezhetőségre építve a távoli támadó megfelelő jogosultság nélkül hajthatja végre az akcióját. A Conficker először betölt egy DLL fájlt az SVCHost eljáráson keresztül, majd távoli szerverekkel lép kapcsolatba, hogy azokról további kártékony kódokat töltsön le. Emellett a féreg módosítja a host fájlt, ezáltal számos antivírus cég honlapja elérhetetlenné válik a megfertőzött számítógépen.

A számítógépre kerülés módja: változattól függően a felhasználó maga telepíti, vagy pedig egy biztonsági résen keresztül felhasználói beavatkozás nélkül magától települ fel, illetve automatikusan is elindulhat hordozható a külső meghajtó fertőzött Autorun állománya miatt.

Bővebb információ

2. Win32/Agent trójai

Elterjedtsége a májusi fertőzések között: 5.04%

Működés: Ezzel a gyűjtőnévvel azokat a rosszindulatú kódokat jelöljük, amelyek a felhasználók információit lopják el. Jellemzően ez a kártevőcsalád mindig ideiglenes helyekre (például Temp mappa) másolja magát, majd a rendszerleíró-adatbázisban elhelyezett kulcsokkal gondoskodik arról, hogy minden indításkor lefuttassa saját kódját. A létrehozott állományokat jellemzően .dat illetve .exe kiterjesztéssel hozza létre.

A számítógépre kerülés módja: a felhasználó maga telepíti.

Bővebb információ

3. INF/Autorun vírus

Elterjedtsége a májusi fertőzések között: 4.90%

Működés: Az INF/Autorun egyfajta gyűjtőneve az autorun.inf automatikus programfuttató fájlt használó károkozóknak. A kártevő fertőzésének egyik jele, hogy a számítógép működése drasztikusan lelassul.

A számítógépre kerülés módja: fertőzött adathordozókon (akár MP3-lejátszókon) terjed.

Bővebb információ

4. Win32/PSW.OnLineGames trójai

Elterjedtsége a májusi fertőzések között: 3.51%

Működés: Ez a kártevőcsalád olyan trójai programokból áll, amelyek billentyűleütés-naplózót (keylogger) igyekszenek gépünkre telepíteni. Az ide tartozó károkozóknak rootkit komponense is van, amelynek segítségével igyekszik állományait, illetve működését a fertőzött számítógépen leplezni, eltüntetni. Ténykedése jellemzően az online játékok jelszavainak ellopására, majd a jelszóadatok titokban történő továbbküldésére fókuszál. A bűnözők ezzel a módszerrel jelentős mennyiségű lopott jelszóhoz juthatnak hozzá, amelyeket aztán alvilági csatornákon továbbértékesítenek.

A számítógépre kerülés módja: a felhasználó maga telepíti.

Bővebb információ


5. INF/Conficker vírus


Elterjedtsége a májusi fertőzések között: 2.19%

Működés: Amennyiben böngészés során az autorun.inf fájl valamely egység főkönyvtárába kerül, akkor a betöltő eléri, hogy a kártevő kódja induljon el. Vagyis az INF/Confickernek az a szerepe, hogy betöltse magát a Win32/Conficker kártevőt.

A számítógépre kerülés módja: fertőzött weblapról, vagy külső eszközön keresztül.

Bővebb információ


6. Win32/VB.EL féreg


Elterjedtsége a májusi fertőzések között: 1.72%

Működés: A VB.EL (vagy más néven VBWorm, SillyFDC) féreg hordozható adattárolókon és hálózati meghajtókon terjed. Fertőzés esetén megkísérel további káros kódokat letölteni az 123a321a.com oldalról. Automatikus lefuttatásához módosítja a Windows Registry HKLMSOFTWAREMicrosoftWindowsCurrentVersionRun bejegyzését is. Árulkodó jel lehet a sal.xls.exe állomány megjelenése a C: és minden további hálózati meghajtó főkönyvtárában.

A számítógépre kerülés módja: fertőzött adattároló (USB kulcs, külső merevlemez stb.) csatlakoztatásával terjed.

Bővebb információ

7. Win32/Packed.Autoit trójai

Elterjedtsége a májusi fertőzések között: 1.05%

Működés: A Win32/Packed.Autoit fájlokat hoz létre a C:WindowsSystem32 mappában különböző neveken, például autorun.inf, winlog0n.exe, svch0st.exe. A kártékony EXE fájlok automatikus lefuttatásához külön Registry bejegyzéseket is készít. Működése során hátsó ajtót nyit a megtámadott gépen, több különféle weboldalhoz kísérel meg csatlakozni, majd azokról további kártékony kódokat tölt le.

A számítógépre kerülés módja: a felhasználó maga telepíti.

Bővebb információ

8. Win32/Shutdowner trójai


Elterjedtsége a májusi fertőzések között: 1.00%

Működés: A Win32/Shutdowner trójai fertőzés esetén módosítja a Registryben az automatikus lefutás egy kulcsát, hogy a kártevő minden rendszerindításkor lefuthasson. Rootkit komponenssel is rendelkezik, így működése során fájlokat rejt el a fájlkezelő alkalmazások elől, még akkor is, ha ezek az állományok nincsenek ellátva rejtett attribútummal. Legfőbb és legszembetűnőbb hatása, hogy büntetőrutinja lekapcsolja az éppen futó Windows rendszert, és ezzel zavarja a munkát, de akár adatvesztést is okozhat.

A számítógépre kerülés módja: a felhasználó tölti le és futtatja.

Bővebb információ


9. Win32/Mebroot trójai

Elterjedtsége a májusi fertőzések között: 0.87%

Működés: A Win32/Mebroot.K trójai elsődleges célja, hogy további számítógépeket fertőzzön meg. Ehhez az ideiglenes (Temp) mappában létrehoz egy <szám>.tmp nevű fájlt, valamint a rendszerleíró adatbázisba számos bejegyzést hoz létre, illetve módosítja azokat, ha már léteznek. Ezenkívül megkísérel a google.com webcímre is csatlakozni. Működése során tönkreteszi a merevlemez partíciós tábláját.

A számítógépre kerülés módja: a felhasználó maga telepíti.

Bővebb információ


10. Win32/Tifaut trójai

Elterjedtsége a májusi fertőzések között: 0.84%

Működés: A Wind32/Tifaut fájlokat hoz létre a C:WindowsSystem32 mappában csrcs.exe és autorun.inf néven. A kártékony EXE fájl automatikus lefuttatásához külön Registry bejegyzést is készít. Működése során több különféle weboldalhoz kísérel meg csatlakozni, és azokról további kártékony kódokat tölt le.

A számítógépre kerülés módja: a felhasználó maga telepíti.

Bővebb információ