A Mercury Research adatai szerint az AMD ATI részlege a második negyedévben most először több különálló grafikus csipet forgalmazott, mint a rivális nVidia.
Egy évvel ezelőtt még az nVidia birtokolta a piac 59 százalékát, míg az AMD/ATI-nak csak 41 százalék jutott. Még szembetűnőbb az nVidia visszaesése akkor, ha a lapkakészletre integrált grafikus megoldásokat is figyelembe vesszük, így ugyanis az Intel 54,3 százaléka mellett az AMD részesedése 24,5 százalék, míg az nVidia-é 19,8 százalék. Tavaly ilyenkor viszont az nVidia még 29,6 százalékon állt, szemben az AMD 18,2 százalékával. A hangulatot jelzi, hogy az Apple például szerdán jelentette be, hogy az iMac termékcsaládnál AMD-re cseréli az eddigi nVidia videókártyákat.
Szakértői és felhasználói vélemények szerint legalább két fő oka van az nVidia látványos visszaesésének. Az egyik az, hogy a cég túl későn jelentetett meg DirectX 11-et támogató GPU-kat. A másik, hogy az AMD-nek szélesebb a választéka az energiatakarékosabb videókártyákból és GPU-kból, márpedig a piac egyre inkább ezeket keresi, nem is feltétlenül kizárólag a hordozható számítógépekhez. Az nVidia-nak egyáltalán nem kedvez a cég egyprofilúsága, hiszen az Intel például olyan CPU-kon dolgozik, amelyek integrálják a GPU-t is megfelelő teljesítmény mellett, márpedig az ilyen csipek feleslegesekké tehetik az nVidia lakpáit és videókártyáit. Az AMD viszont könnyebben átcsoportosíthatja erőforrásait, ha valóban bekövetkezik ez a fajta integráció, az ATI felvásárlásával szerzett technológiát pedig továbbra is hasznosítani tudja.