IOCELL NetDisk: tárolás, gyors küldés és megosztás

Kiss Ádám Zoltán, 2010. szeptember 20. 08:40

Sok adat PC-n kívüli tárolásának legnagyobb problémája az adatsebesség a külső egység és a PC között. Az 2.0 USB lassú, a 3.0 gyors, de még drága és nem elterjedt, az eSATA sem mindig az igazi. Az IOCELL NetDisk egy fiókos hálózati tárolója ezen a szűk keresztmetszeten lép túl, sebessége megközelíti egy belső merevlemezét.

Az első lépés nagyon egyszerű, ha már a kezünkben van az IOCELL tároló. Tegyünk bele egy új vagy már meglévő, teljesen átlagos 3,5 colos SATA merevlemezt (max. 2 TB kapacitás). Csatlakoztassuk a LAN hálózatra és telepítsük a mellékelt meghajtóprogramot. A NAS, azaz az NDAS már készen is áll a munkára. Sem a TCP/IP, sem a hálózat beállításához nem kell konyítanunk, a program mindent elintéz helyettünk. Az NDAS meghajtó pont úgy fog működni, mintha egy belső merevlemezzel bővítettük volna a PC-nket. Az első, ami szembe tűnik a szokásos NAS egységeknél négyszer gyorsabb adatelérési sebesség, a NetDisk átlagosan 70 MB/s adatátvitelre képes. A legújabb generációs winchesterek általában 95 MB/s átviteli sebességgel muzsikálnak a PC-ben, így az NDAS egység szinte már hajszálnyira megközelíti ezt a teljesítményt. Egy tipikus NAS egység Gigabites LAN hálózaton csupán csak 15-20 MBitet tud másodpercenként megmozgatni bármit, mialatt az új tárolónk négyszer ennyivel is könnyedén elbánik. Természetesen a valós átviteli sebesség számai függnek az adott konfigurációtól és a beépített HDD teljesítményétől, de a különbség a fentiek alapján kézenfogható.
 
 Az IOCELL tárolója, pont úgy, mint a belső merevlemez esetében, tetszőleges módon particionálható és formattálható. Ebben sincs különbség. Az operációs rendszer az FST (File System Tolerance) miatt a NetDisk-et belső meghajtóként fogja látni, illetve kezelni, az egységet a többi helyi meghajtó, merevlemez, pendrive, kártyaolvasó mellett, egy szokásos betűjellel azonosítva fogja megjeleníteni. Ha a NetDisk-et most leválasszuk a LAN hálózatról, utána azonnal csatlakoztathatjuk az USB vagy eSATA porthoz, a partíciók elérhetőek maradnak, minden mehet tovább, mintha mi sem történt volna. Legfeljebb a sebesség csökkenéséről vehetjük észre, hogy már nem a Gigabites hálón csücsül. Sem ezt, sem azt nem tehetjük meg egy szokásos NAS tárolóval, hogy a kivett merevlemezt a PC-be téve, rögtön használhatjuk is a rajta levő NTFS partíciót. Az NDAS esetében a PC felismeri az így áttelepített merevlemezt és a rajta levő partíciót. A hálózaton levő NDAS-nak nincs TCP/IP konfigurációja. Ez megakadályozza, hogy illetéktelenek az interneten keresztül feltörjék a rendszert. Az azonosítás egy egyedi regisztrációs folyamattal történik a PC-n, enélkül az adatok elérhetetlenek a hálózaton. A tárolókapacitás további NetDisk egységekkel pillanatok alatt bővíthető (RAID 0), az adatvesztés elkerülése végett az egyes egységek tükrözhetők (RAID 1).