Ám minden kommunikációs eszköz, minden médium, minden technológia beavatkozik az emberek életébe, alakítja a társadalmat, szociológiai, kulturális hullámokat gerjeszt, s ha valamire, hát ezeknek a folyamatoknak a felvázolására vállalkozott először 1996-ban - s azóta minden évben - az Internet.galaxis.
Galaxis? Ha mindennek, hát éppen galaxisnak is nevezhetjük az internetet, ahol az anyag a tömegvonzás és a fizika más törvényeinek engedelmeskedve rendeződik csillagokká, bolygókká, rendszerré.
Internet, galaxis - két olyan szó, amely külön is a bonyolultságot, a komplexitást, a sokrétegűséget kínálja egyenes asszociációként: ha az internet galaxis, akkor el kell vetnünk vele kapcsolatban az egyszerű tőmondatokat, a megfellebbezhetetlen, egyértelmű kijelentéseket, az axiómákat. Vitatéziseink lehetnek legfeljebb, no meg kérdő mondataink, feltételezéseinket is csak kételyek közt fogalmazhatjuk meg, és még csalhatatlan piaci előrejelzéseinket is háromhavonta korrigálni kell, mert ebben az összetett világban semmi sem biztos.
Megpróbáltuk közreadni az Internet.galaxis kerekasztal-beszélgetésinek, vitáinak programtervezetét, s bár a pénteki megjelenés miatt lehagyhattuk a nyitónap eseményeit, még így is alig fért be lapunkba a menetrend, amely szinte napról napra bővül, újabb és újabb kisebb-nagyobb asztaltársaságok szerveződnek... Hogy múlik-e ezeken valami? Hogy lesz-e tömegeket vonzó, nagy visszhangot kiváltó kerekasztal? Nem tudjuk, ha szavazni kellene, inkább azt mondanánk: nem valószínű... Minden vita, minden kérdés, minden érv csupán porszemnyi adalék az internet galaxisához...
De egy galaxisban minden porszem fontos része az egésznek.