A válság ellenére stabil a kereslet az informatikai személyazonosság- és hozzáférés-kezelési biztonsági megoldások (IAM - Identity and Access Management) iránt, aminek az is oka, hogy a vállalatok számára törvényi előírás az ilyen típusú informatikai rendszerek használata - mondta Hargitai Zsolt, a Novell Magyarország kereskedelemtámogatási vezetője.
Hozzátette, a válság arra késztette az informatikai cégeket, hogy olcsóbban építsenek ki ilyen rendszereket. Ennek egyik következményeként megjelentek a piacon azok a megoldások, amelyeket a kisebb pénzintézetek is meg tudnak venni.
Hargitai Zsolt, a KPMG felmérését idézve elmondta, az IAM-piac azon kevés területek közé tartozik, ahol a válság elhúzódása ellenére a vállalatok 80 százaléka továbbra is a korábbi terveknek megfelelően kívánja elindítani vagy befejezni az ilyen projektjeit.
A pénzügyi, informatikai és távközlési szektor számára az IAM-megoldások bevezetésének legfőbb hajtóereje a törvényi és iparági előírások teljesítése, az állami szervezetek számára pedig a folyamatok optimalizálása.
Az iparági szabályozások folyamatos szigorításai felerősítették azt az igényt, hogy a vállalatvezetők minden pillanatban tudják: ki, mikor, milyen bizalmas adatokhoz férhet hozzá.
Hargitai Zsolt elmondta, a Novell a magyarországi nagy bankok közel 40 százalékában már bevezette az IAM-megoldást, most pedig arra törekszik, hogy minél több kisebb pénzintézetet, illetve közművet nyerjen meg magának. A kisebb bankok eddig többnyire a saját programjaikat használták, ám ezek már nem mindenben felelnek meg az egyre összetettebb elvárásoknak.
A magyar személyazonosság-kezelési piac vezető cégének képviseletében kifejtette: az ilyen szoftvereket azért is vásárolják egyre többen, mert a vállalatok adatai így nagyobb biztonságban vannak és távolról is elérhetők.
A KPMG felmérése szerint a megkérdezett vállalatok fele már belevágott valamilyen IAM-projektbe, de csak a negyedük érte el száz százalékban a kitűzött célokat. Főként azért, mert a vállalatok nem készülnek fel üzletileg a rendszer bevezetésére, s a menedzsment sem támogatja mindig megfelelően az ilyen projekteket. A magyar személyazonosság- és hozzáférés-kezelési biztonsági megoldások piaca az elmúlt évben mintegy 4,5 millió dollárt tett ki a becslések szerint.
Az IDC Magyarország független piacelemző vállalat korábbi adatai szerint 2008-ban 3,81 millió dollárt költöttek Magyarországon ilyen megoldásokra, ám a terület rendkívül dinamikusan fejlődik, s évente átlagosan több mint 26 százalékkal bővül a következő 5 évben, jóval meghaladva a magyar információtechnológiai ipar átlagos növekedését.
A Novell Magyarország évek óta stabilan tartja vezető pozícióját a magyar IAM piacon, az elmúlt években folyamatos növekedést tudott elérni, s évek óta 30 százalék feletti a piaci részesedése. Hargitai Zsolt elmondta, az elmúlt időszakban több rendszert is kiépítettek, illetve támogatnak: így például a Magyar Telekomnál, az Országos Igazságszolgáltatási Tanács Hivatalánál és az ORFK-nál.