Az Apple csendben közölte, hogy nem fejleszt tovább saját Java-környezetet a következő generációs Lion Mac OS X 10.7-hez, ám azt, hogy mi lesz helyette, egyelőre nem tudni.
A döntés önmagában nem lenne túl nagy horderejű, hiszen a Microsoft például soha nem is fejlesztett Java Runtime szoftvert a Windows-hoz, megteszi ezt helyette a Sun örökébe lépett Oracle. Az Apple stratégiája azonban egy kicsit más az utóbbi időben, elég, ha csak arra gondolunk, hogy a cég nemrég egyszerűen száműzte az Adobe Flash szoftverét az iPhone és az iPad készülékekről. Valami hasonlót sugall a leendő Mac App Store alkalmazásbolt kiszivárgott fejlesztői szabályzata is, eszerint ugyanis az olyan „elavult vagy választhatóan telepíthető technológiák, mint például a Java vagy a Rosetta” nem használhatók a fejlesztéseknél, ezeket az alkalmazásokat ugyanis az Apple el fogja utasítani.
A lényeg itt valószínűleg nem is az elavulton, hanem a „választhatóan telepíthetőn” van. Az Apple ugyanis a Flash-hez is azért viszonyul negatívan, mert a technológia egyaránt működik a különböző platformokon. Hivatalosan Jobs-ék szerint ez azért nem jó, mert a kompatibilitás a minőség rovására megy, de azért nyilvánvalóan van itt más is a háttérben. Az Apple ugyanis ezek után akár úgy is dönthet, hogy a külsősök által fejlesztett Mac-es Java környezetet is csak az alkalmazásbolton keresztül engedi majd forgalmazni, természetesen a 30 százalékos sáp beszedése után. A cél nyilvánvalóan az, hogy az Apple minél szorosabban kézben tarthassa a Mac és iOS platformokat, illetve a belőlük közvetlen és közvetett módon befolyó pénzeket. Valamilyen kompromisszumra azonban mindenképpen szükség lesz, hiszen rengeteg olyan vállalati szoftver fut Mac gépeken is, amely Java-alapú.