Nyugodtan mondhatjuk, hogy egy korszak lezárult, ugyanis a Microsoft tegnaptól nem engedélyezi a számítógépgyártóknak, hogy Windows XP operációs rendszert telepítsenek a PC-kre.
A tervezettnél jóval hosszabb időt, tíz évet kiszolgált operációs rendszert már hamarabb is ki szerette volna végezni a Microsoft, azonban előbb éveket késett az utód Vista premierje, majd utóbb meglehetősen népszerűtlennek bizonyult az új platform. Különösen a cégek nem választották szívesen a jóval nagyobb rendszerigényű, a vizuálisan frissített kezelőfelületen kívül azonban nem sok újat kínáló Vistát, az XP viszont végül mégsem ezért élte túl önmagát. A szoftver másodvirágzását annak köszönhette, hogy pár évvel ezelőtt elindult hódító útjára a netbook, ez a kisteljesítményű, ugyanakkor ultra-hordozható, olcsó számítógépfajta. A netbookokon ugyanis nem futott a behemót Vista, a Microsoft viszont nem akarta átengedni a Linuxnak az ígéretes piacot. Így aztán a normál PC-s forgalmazás beszüntetése után még évekig elérhető maradt a régebbi Windows a netbookgyártók számára. Ez ért véget október 22-én.
A jövőben már csak Windows 7 operációs rendszert lehet telepíteni a PC-kre a Microsofttól, ami már a netbook-okon és más kisteljesítményű rendszereken is viszonylag jól fut, a szoftvercég ugyanis a Vista hibáiból okulva direkt ilyenre csinálta. Ez azonban egy kicsit megdrágítja majd a netbook-okat, a 15 dolláros OEM XP-vel szemben ugyanis a Windows 7 licencért ennek a dupláját, kb. 30 dollárt kell fizetniük a gyártóknak. Persze ha valaki ragaszkodik az XP-hez, 2014-ig még lefokozhatja az előbb megvásárolt Windows 7-et a gépén, az azonban ettől még nem lesz olcsóbb.