Az Intel bejelentette, hogy 2011 első felében dobja piacra az első, saját Light Peak adatátviteli technológiáját használó termékeket, ugyanakkor az USB 3.0-támogatásról nem esett szó.
A Light Peak párhuzamosan, mindkét irányban, állandó 10 Gb/s-os adatátviteli sebességet garantál, amivel valóban felülmúlja az USB 3.0-t. A processzorgyártó valószínűleg éppen azért nem integrálta eddig az USB 3.0-támogatást lapkakészleteibe, mert inkább a Light Peak sikerében érdekelt, amin egyébként az Apple-el közösen dolgozik. Korábban az Intel egyik illetékese azt nyilatkozta a sajtónak, hogy a következő generációs Windows megjelenése előtt nem kívánnak USB 3.0-kompatibilis lapkakészleteket kiadni. Márpedig a jelenlegi menetrend szerint az újabb Microsoft operációs rendszer nem várható jövő év vége előtt. Ez azt jelenti, hogy a PC-gyártóknak külön USB 3.0 csipet kell beszerelniük, ami jelentős többletköltséggel jár. Pedig az USB 2.0 gyors elterjedésében kulcsszerepe volt annak, hogy az azt alapból támogató Intel lapkakészletek már a megjelenés után alig egy évvel, 2002-ben forgalomba kerültek. Nem is csoda, ha az USB 3.0 eszközök egyelőre ritkák, mint a fehér holló.
Az USB 3.0 valóban lassúbb, mint a Light Peak: elvben 4,8 Gb/s-os adatátvitelt biztosít, ami így is nagy előrelépést jelenthet az eddigi USB 2.0-hoz képest. Ráadásul nagy előnye, hogy az új eszközök együttműködnek a régebbi szabvány USB-csatlakozós készülékekkel is. A laptopok esetében külön szerencsés, hogy kifejlesztettek olyan ExpressCard-USB 3.0 adaptereket, amelyekkel a noteszgépek többsége ki tudja majd használni a gyorsabb csatlakozófelület előnyeit az ilyennel rendelkező perifériákkal való kommunikációban. Kérdés, hogy az Intelnek mik a hosszú távú tervei, illetve, hogy ezek hogyan hatnak majd a PC-gyártókra.