Makacsul ostromolják a magyar internetezőket a hamis antivírusprogramokat terjesztő kártevők, s nincsenek biztonságban játékszoftvereink CD-kulcsai sem – állapította meg az elmúlt hónap kártevőstatisztikáit elemezve a VirusBuster.
Folyamatosan nyilvántartást vezet az észlelt kártevőkről a VirusBuster. A cég szakemberei kiértékelik házon belüli, illetve különböző helyeken működtetett levelezésvédő rendszereik fogását. Az adatokból hónapról hónapra toplistát készítenek.
Mi akadt a hálóba októberben? „A tíz leggyakoribb kártevő túlnyomó többsége az elmúlt hónapban is trójai program volt. Egyesek hamis vírusirtót terjesztenek, mások úgynevezett botnetbe szervezik az áldozat gépét. Az egyetlen új színfolt a listában a Trojan.DR.Snag, amely különböző népszerű játékprogramok CD-kulcsát gyűjti be a fertőzött PC-kről” – értékelte az adatokat Szappanos Gábor, a VirusBuster víruslaboratóriumának vezetője.
A trójaiak nevüket a görögök legendás, Trója ellen bevetett falováról kapták. Látszólag hasznos, ám valójában nem a felhasználó javára, hanem kárára tervezett szoftverek. Sok fajuk fertőzésriadót jelenít meg a felhasználó gépén, majd hamis antivírus-programot tölt le, amely nemhogy nem tisztítja meg a gépet, hanem ráadásul még pénzt is kér a semmiért, vagy egyéb kárt okoz. A kártevők e-mail csatolmányként érkeznek. A kéretlen levelek feladói valamilyen hasznos állománynak – például megrendelés visszaigazolásának – álcázzák őket, ha azonban megnyitjuk a csatolmányt, már meg is fertőződtünk.
S mit kell tudnunk a botnet programokról? „Ezek a hackerek által ellenőrzött robothálózatot – (ro)botnetet – toboroznak a megfertőzött PC-kből. A beszervezett gépeket zombiknak mondják, utalva arra, hogy az áldozat mit sem tud arról, hogy PC-je kiberbűnözők eszközévé vált. Mihamarabb szabaduljunk meg ezektől a rosszindulatú programoktól, hiszen a botnet révén bűncselekménybe is bevonhatják gépünket” – figyelmeztetett Szappanos Gábor.
A VirusBuster 2010. októberi vírus-toplistája
Egyéb: 2,38%