A Budapesti Értéktőzsdén (BÉT) kötött ügyletek 40 százalékát ma már internet alapú brókercégeken keresztül végzi a lakosság. Bár ez az arány még elmarad a tengerentúli statisztikáktól, a KBC Equitas szerint az online brókerek egyik nagy előnye, a kisebb jutalék arra ösztönözheti a lakosságot, hogy a jövőben ilyen formában forgassa megtakarításait.
A háztartások körében javult az online kereskedési platformok elfogadottsága az elmúlt két évben. Míg 2008 januárjában az internet alapú brókercégeken keresztül kötött üzletek aránya 18-19 százalék körül alakult, a tőzsde legfrissebb befektetői statisztikái szerint a magyar háztartások az idei év első kilenc hónapjában már megbízásaik több mint 40 százalékát különféle elektronikus felületeken adták. Az irányadó amerikai piacokon már az ezredforduló idején elérték ezt az arányt.
"A régió háztartásai elsősorban költségérzékenységük miatt térnek át egyre nagyobb mértékben az internetes kereskedésre: míg egy online bróker ügyletenként átlag 0,2 százalék körüli díjjal dolgozik, addig a személyes bróker díja elérheti akár az 1-1,2 százalékot is ügyletenként. Ráadásul a hozzánk hasonló, modern internetes brókercégek számlavezetési díjat sem számítanak fel" - idézte a közlemény Tordai Pétert, a KBC Equitas vezérigazgatóját.
Az átlagos megtakarítással rendelkező ügyfelek számára pedig korántsem mindegy, hogy a tőzsdén megforgatott pénzből néhány száz, vagy néhány ezer forintot vonnak le kezelési költségként. Online kereskedés esetében így kisebb árfolyammozgások is elegendőek a nyereséghez.
A személyes bróker előnye az internet elterjedése előtt abban rejlett, hogy az átlagembernél előbb értesült a világ történéseiről, a piacokat befolyásoló folyamatokról. Ez az előny azonban az internet terjedésével már csaknem teljesen elenyészett. Ezért a brókereket elsősorban a több tízmillió forintot forgató ügyfelek keresik. A tapasztalatok szerint ugyanis számukra még ma is fontos ez a személyes, már-már privátbankár jellegű szolgáltatás.
Az internetes brókercégek az ügyfeleknek szóló mondandót is az interneten adják tovább: hírleveleket, piaci elemzéseket, előrejelzéseket készítenek naponta. Az átlagos háztartás tőzsdei tájékozottsága azonban nem éri el egy profi befektetőét, ezért inkább támogatást, mint konkrét tanácsokat nyújtunk a lakossági ügyfeleknek - mondja Tordai Péter.
Az öngondoskodás előtérbe kerülésével, az első tbsz (tartós befektetési számla) felhalmozási év lezárásával, illetve a várhatóan január elején életbe lépő adómérséklésekkel együtt a háztartások nagy része dönthet megtakarításainak minél kedvezőbb fialtatása mellett. Mivel a megtakarítókra jellemző tipikus befektetési méret havi néhány tízezer forint, az internet adta előnyök, így elsősorban az alacsonyabb költségek, egyre inkább előtérbe kerülnek.