Mit hozott a kétezres évek első évtizede?

Vértes Judit, 2010. december 23. 10:27

Egy 1950 fős mintán december 8 és 10 között elvégzett amerikai közvélemény-kutatás szerint az évezred első évtizedében a szélessávú internet megjelenése az, amely a legnagyobb hatást gyakorolta a társadalomra, s amely nélkül az emberek többsége nem tudna élni. Második helyen a Facebook áll, harmadikként a Google fért fel a dobogóra. Természetesen a nem és kor szerint ezek az arányok jelentősen eltértek. A nők és a fiatalabbak többsége jelentősebbnek tartotta a Facebookot, a férfiak és idősebbek a szélessávú internetet.

A Zogby által készített tanulmány kitér arra is, hogy függetlenül az utolsó évtizedtől, mi az, ami nélkül ma már jóformán élni se tudnánk. Itt is a széles sáv győzött, a megkérdezettek 28 százaléka jelölte meg a szélessávú internetet, mint számára leglényegesebbet, a második helyen az e-mail áll, 18 százalékkal. A Facebookot csak 3 százalék tartotta nélkülözhetetlennek, bár a fiatalabbak körében (18-24 év) ez az arány jóval nagyobb, 15 százalékuk mondta, hogy nem tudna nélküle élni.

A közvélemény-kutatásban azt is megkérdezték, milyen jelentős változást várnak az emberek a következő évben illetve évtizedben. A megkérdezettek 24%-a úgy véli, 2011-ben leginkább a házi szórakoztató elektronika fog fejlődni, míg magának a számítástechnikának a fejlődése a második helyre szorult.

Messzebbre nézve a megkérdezettek 43%-a gondolja azt, hogy 2020-ig általánosan elterjed az őssejt használat, és transzplantációhoz emberi szerveket tudnak majd klónozni. 40 százalék véli úgy, hogy a jövő évtized végére az egészségi állapotot feltáró  mikrochipet ültethetnek be az emberekbe. Ugyanennyien gondolják, hogy robotok végzik majd a fizikai munkát. És 36 százalékuk gondolja, hogy a virtuális valóság a házi szórakoztató eszközökben is megjelenik az évtized végére.