Érzékelhető növekedés a magyarországi információbiztonsági auditok számában

forrás Prim Online, 2011. január 21. 10:04

A Hétpecsét Információbiztonsági Egyesület 2011 januárjában már hetedik alkalommal mérte fel a magyarországi „ISO27001” információbiztonság rendszer tanúsítások helyzetét. A tanúsítással rendelkező cégek/szervezetek száma 17 %-kal növekedett az egy évvel ezelőtti adatokhoz képest – jelentette be Gasparetz András az Egyesület elnöke a szervezet XLIV. Információvédelem menedzselése címmel megrendezett szakmai fórumán.

Az Egyesület idén már hetedik alkalommal kérte meg a Magyarországon „ISO27001” – korábban BS7799 - tanúsítást végző szervezeteket, hogy nyilatkozzanak a sikeresen lezárt auditok számáról. A 13 magyar auditor cég – amely gyakorlatilag lefedi a teljes magyar piacot – adataiból kiderül, hogy 161 (2009 januárjában 138) sikeres auditon átesett magyarországi cég van, ami 17 %-os növekedést jelent egy év alatt. A növekedés mögött egy jelentős háttérmozgás áll, ugyanis az előző évben 89 szervezet mondta vissza vagy vitte át tanúsítását. Fény derült arra is, hogy a tanúsítók közül a piacvezető továbbra is az SGS Hungária Kft. 30%-os piaci részesedésével. A második helyen a DNV áll 18 %-kal, míg a „bronzérmes” 12 %-kal Vincotte, amely így leszorította a dobogóról az előző évi harmadikat, a CERTOP-ot.

 

A 2011-es tervekkel kapcsolatban nagy szórással, de óvatos optimizmussal nyilatkoztak a megkérdezettek, s úgy becsülik, hogy 2011-ben folytatódhat a tanúsítások számának növekedése, mivel egyre több szervezet ismeri fel az információvédelmi menedzsment rendszerek bevezetésének a szükségszerűségét. 

 

A fórumon Gasparetz András kitért arra is, hogy bizonyos statisztikák szerint Magyarország nemzetközi viszonylatban is őrzi előkelő pozícióját (a www.iso27001certifications.com oldal szerint), hiszen a világviszonylatban elfoglalt 10. helyével továbbra is olyan országokat előz meg, mint például Franciaország, Norvégia, Svédország, Olaszország vagy Ausztrália. Sajnos az említett statisztika forrása egyre nagyobb eltérést mutat a Hétpecsét Egyesület saját felmérése és a Nemzetközi Szabványosítási Testület (ISO) hivatalos adataival, emiatt a jövőben az Egyesület inkább fog támaszkodni az ISO és a saját adataira, mert nagyon jól látszik, hogy a tanúsító testületek nem jelentik le következetesen tanúsítási eseményeiket az idézett nemzetközi fórumnak.