A szebb napokat is látott, ám kiállító- és látogatószámban, négyzetméterben, és jelentőségében még ma is a világ legnagyobb informatikai szakvásárának számító hannoveri CeBIT idei díszvendége Törökország, ebből kifolyólag a március elsejei kapunyitás előestéjén, február 28-án, Recep Tayyip Erdoğan török miniszterelnök és Dr. Angela Merkel német kancellár mondják el megnyitóbeszédüket.
Törökország azért is lehet különösen kedves a vendéglátóknak, mert a hannoveri mellett sok más országban is megrendezett regionális CeBIT-rendezvények meglehetősen megfogyatkoztak, ám a törökországi CeBIT-Bilisim még mindig talpon van.
A CeBIT az idén ötnapos lesz március 1. és 5. között, a napijegy a helyszínen 39 Euro, a bérlet 87, az előbbiből, az utóbbiból 10 Eurót takaríthat meg az, aki előzetesen (mondjuk az interneten) megveszi a belépőt.
A kiállítást négy szektorra osztották: az egyik a közszférával foglalkozik, ahol a közigazgatási és az egészségügyi területeken hasznosítható infokommunikációs megoldásokat vonultatják fel a cégek (CeBIT gov); a második-harmadik szektor a lakosságé (CeBIT life) illetve az üzleti életé (CeBIT pro), és egy szektort fenntartottak a kutatás-fejlesztés témakörének (CeBIT lab).
A kiállítással egyidejűleg több szakmai konferenciát is rendeznek, az idei tematikák közül kiemelésre kívánkozik a most már tartósan slágertémának tekinthető mobil és a cloud-computing.
A CeBIT-re három és négyszázezer közötti látogatót várnak, ami a felét sem éri el a 90-es évek második felében sorra döntött rekordoknak, de még mindig az öt-hatszorosa annak a számnak, amire a Mobile World Congress-t rendező GSM Association olyannyira büszke volt a mögöttünk álló héten.
Ha valaki kicsit nosztalgiázni akar, a Prím Online-on (a CeBIT keresőszót beütve) több, mint tíz évre visszamenően beleolvashat a "korabeli tudósításokba", és végigkövetheti, hogy miképp léptünk át a az individuális PC-korszakból a közösségi internet-korszakba, és miképp sorvasztotta ez a változás az egykor személyes jelenlétünket megkövetelő CeBIT méretét, súlyát. Épp tíz esztendővel ezelőtt még ilyen számokkal harangoztuk be a 2001-es CeBIT-et: "A focipálya-méretű Halle 1-től a legkisebb csarnokig már elkészültek a berendezési tervek, a gigakiállítás nagyságát jól jellemzi, hogy idén újra megtelik mind a 26 pavilon - összesen 422 000 négyzetméternyi látnivalóval várják a látogatókat. Az előrejelzések szerint 60 ország több mint 8 ezer vállalkozása mutatkozik be - a legutóbbi adatok szerint 4988 német és 3027 külföldi kiállító jelezte részvételét -, Magyarországról azonban csak 9 kiállító jelentkezett be, szemben a tavalyi 17-tel, illetve a tavalyelőtti 18-cal. Idén újabb látogatói csúcs várható, ha figyelembe vesszük, hogy tavaly 651 414 érdeklődőt regisztráltak, ami 75 ezerrel több, mint egy évvel korában." Ma már a számokkal csínján bánik a vásárigazgatóság, a hivatalos website-ról sem lehet leolvasni a pontos adatokat, de biztos, hogy nem túlzunk, ha azt mondjuk, hogy a mai CeBIT mindenben a fele az egy évtizeddel ezelőttinek. Mint a régi írás említi, a magyar kiállítási jelenlét már akkor is alulreprezentált volt (főleg az 1999-es 18-hoz viszonyítva), de ez is tovább csökkent, az idén hat olyan céget találtunk a kiállítás online katalógusában, amely Magyarországról érkezik Hannoverbe. Ezek ABC sorrendben: Dension Audio Systems, Dolphio Consulting, GeoDesy, Info-Frame, InformatiX, Wayteq Europe.