A végső változattal megegyező verziót adott ki a Mozilla a Firefox 4-hez. Az új böngésző számos funkcióval bővült, a némiképp megváltozott külcsín mellett a motorháztető alatt is sok újdonsággal várja az internetezőket.
A sokáig fejlesztett, először novemberre ígért új Firefox hivatalos megjelenésére még kell várnunk pár hetet, de a türelmetlenek már letölthetik a Release Candidate verziót, mely nevéből adódóan elméletileg teljesen megegyezik a végső 4.0-ás. Nézzük milyen meglepetéseket tartogat a friss verzió.
Külcsín
Az egyik legnagyobb változás, hogy a fülek hivatalosan is felköltöztek az URL mező fölé, így az effektív böngészési felület tovább nőtt. Emellett ezek a tab-ok új funkciót is kaptak, az App Tabs-nak hála a kedvelt oldalainkat fix megjelenésűvé tehetjük, így mikor elindul a böngésző, akkor azonnal betöltőnek. Ennek köszönhetően a levelezésünk, a közösségi oldalak mindig elérhetőek, és ráadásul még sok helyet sem foglalnak el a felső sávból, ugyanis csak a fav ikonjuk látszik.
A füleket érintő változás, melyet elsősorban a sok tab-al dolgozók fognak örömmel fogadni, hogy a Ctrl+Shift+E billentyűkombinációval előhívható Lapcsoportok kezelőfelületen könnyen tudják menedzselni a már meglévő tabjaikat, akár csoportokba is rendezhetik őket.
A Windowsban szokásos, de a böngészőkből kikopó menüsávot, már itt sem találjuk meg, helyette a Firefox Button gondoskodik arról, hogy onnan intézhessük a beállításainkat. Aki a régi elrendezést szereti, az az Alt gomb megnyomásával előhívhatja a hagyományos menüsort is.
Ezzel összefüggő új funkció a Firefox Sync, melyet beállítva különböző eszközökön (akár mobilon is!) használt Firefox böngészőink között tudjuk szinkronizálni a beállításainkat, jelszavainkat, könyvjelzőinket, előzményeinket vagy akár megnyitott füleinket is. Az új funkciónak hála, ha különböző számítógépek között is mozgunk, mindig ugyanaz a böngésző fogad minket.
Belbecs
A Firefox egyik legnagyobb versenyelőnyének számító kiegészítők is kaptak egy ráncfelvarrást, melynek az egyik látható jele, hogy egy sokkal jobban kezelhető felületen menedzselhetőek. A kiegészítők, kiterjesztések, megjelenések, bővítmények a füles, grafikus megjelenésnek hála sokkal kezelhetőek, mint a korábbi változatokban.
Természetesen a sebesség is jelentősen javult, ráadásul a memóriát sem eszi annyira a Firefox, mint a régebbi verziókban. A gyorsulás egyik oka az új jagerMonkey javaScript motor, összességében az indulási idő, a grafikus renderelés és így a böngészési sebesség gyorsulásáról beszélhetünk.
Motorháztető
A könnyen észrevehető módosítások mellett számos újítás is került a Firefox-ba, a már említett JavaScript módosítások mellett most már a weben megjelenő 3D-s tartalmakkal is könnyen elboldogul a böngésző, melyhez a számítógép grafikus kártyáját is képes használatba venni.
Amit érdemes még megemlíteni az a HTML5 -, illetve a Windows 7 multi-touch rendszerét támogató megoldás.
Akit érdekel a jelen és a jövő meghatározó böngészője, az a letoltes.com oldalról (is) letöltheti.
===
(Aki egyszerre több böngészőt is szeret a gépére telepíteni, annak felhívjuk a figyelmét, hogy a Chrome-nak is nemrégiben került fel a legújabb - immár 10-es - verziója a letoltes.com-ra, bár akinek van a gépén régebbi, az feltehetőleg automatikusan frissül.)