Az iPhone 5 bemutatása is késhet, de még az Apple új táblagépéből, a hónap elején megjelent iPad 2-ből is hiány lehet a japán természeti katasztrófa miatt - állítják iparági szakértők.
A földrengések, szökőárak és az ezt követő nukleáris katasztrófák olyan méretű fennakadást okoznak a világ alkatrészellátásában, hogy néhány hónapon belül az egész elektronikai ipar súlyos alkatrészhiánnyal fog küzdeni. Az autógyártásnál használt LCD-kijelzőktől kezdve az okostelefonokban és az asztali számítógépekben alkalmazott NAND flash memóriáknál is ellátási gondok lehetnek.
A tajvani Acer elnöke, Scott Lin bejelentette, hogy míg a PC-gyártók két és fél, 3 hónapos alkatrészkészletekkel rendelkeznek, addig néhány gyártó már most elkezdte a DRAM és LCD készletek felvásárlását, ez elsősorban az árak emelkedéséhez vezet. A processzorok alapjait is adó szilíciumpogácsákból, illetve az LCD-gyártásnál használt ragasztóanyagból viszont már most is hiány van, mert ezek 90 százalékát a Japánban található Sony és Hitachi üzemekben állítják elő.
Az Acer vezetője - aki az 1999-es nagy tajvani földrengés idején személyesen is megtapasztalta, hogy egy természeti csapás milyen következményekkel lehet az elektronikai iparra - elmondta, hogy az érintett üzemekben most az áramellátás helyreállítása a legfontosabb.
A japán atomerőmű-katasztrófák miatt azonban még nem lehet tudni pontosan, hogy az energiaellátást mikor sikerül normalizálni. Így egyre biztosabb, hogy például a Toshiba leállásával - amely a kulcsfontosságú NAND flash memóriák 40 százalékát is gyártja - a júniusra tervezett iPhone 5 bemutatását is késleltetheti.
A memóriachipek hiányát pedig nemcsak az Apple, hanem a HP, a Nokia, a Motorola és valószínű, hogy a Samsung is meg fogja érezni.
Az iSuppli elemzője, Wayne Lam szerint az iPad 2 gyártásánál is fennakadásokra kell számítani. Az Apple táblagépében akadály lehet a speciális lítium-ion akkumulátor, melyet állítólag szintén Japánból szállítanak a kínai összeszerelő üzembe.